24 Ekim 2019 17:34

Erdoğan, AB'yi mültecilerle tehdit etti: Tutuşmayın, vakti gelince bu kapılar açılır

Erdoğan, AB ülkelerine hitaben "Kapıları açarız dediğim zaman tutuşuyorlar. Tutuşmayın vakti saati gelince bu kapılar da açılır. Hadi bakalım yüz binleri bir de siz ağırlayın" dedi.

Fotoğraf: AA

Paylaş

Beştepe'deki Cumhurbaşkanlığı Sarayında düzenlenen Kaymakamlık Kursu Kura Töreni'nde konuşan Tayyip Erdoğan, Avrupa Birliği (AB) ülkelerini bir kez daha "mültecileri göndermek üzere kapıları açmakla" tehdit etti. Avrupa Parlamentosunun Suriye'de uçuşa yasak bölge teklifi yapmasına tepki gösteren Erdoğan "Kapıları açarız dediğim zaman tutuşuyorlar. Tutuşmayın, vakti saati gelince bu kapılar da açılır. Hadi bakalım yüz binleri bir de siz ağırlayın" dedi.

Erdoğan'ın açıklamalarından öne çıkanlar şöyle:

"BALI GETİR DE BİR YİYELİM"

"Güvenli bölge bizim gündemimize bugün girmedi, Obama'nın döneminde girdi. O zaman tüm dünya liderlerine söyledim. Ülkeme yönelik milyonlarca insan iltica ediyor. Bunu nereye kadar kaldıracağız? Gelin elinizi taşın altına sokun dedik, hepsi lafta kaldı. Dünyada hiçbir ülke sizin bu yaptığınızı yapmadı, dediler. Bal bala demekle ağız tatlanmıyor, balı getir de bir yiyelim."

"BURADA 4 MİLYON KİŞİ VAR"

"Dün Avrupa Parlamentosu Suriye'de uçuşa yasak bölge teklifi yapıyor. Oluk oluk kanın aktığı o günlerde kimse bu teklife dönüp bakmamıştı. Şimdi birden bu tür konular akla geliyor. AB'nin sonu bu samimiyetsizliği ve iki yüzlülüğü yüzünden gelecektir. Bu gidiş iyi değil. Brexit bunlar durup dururken olmadı. Kapıları açarız dediğim zaman tutuşuyorlar. Tutuşmayın vakti saati gelince bu kapılar da açılır. Hadi bakalım yüz binleri bir de siz ağırlayın. Paranız var güçlüsünüz, Yunanistan'a 100 kişi gidince bizi telefonla arıyorsunuz. Burada 4 milyon var. Kararlıyız."

"BU NE MENEM İŞTİR"

"Teröristleri muhatap alan liderler var. Bu ne menem iştir? Onları muhatap alıp şımartıyorlar. Devasa ülkelerin liderleri teröristlerle görüşüyor. Dünya liderleri teröristi masaya oturtup çözüm arıyor. Tüm dünyayı demokrasi, hukuk devleti, insan hakları için PKK/YPG'nin en az DEAŞ kadar tehlikeli bir terör örgütü olduğunu görmeye, kabul etmeye ve tavır almaya davet ediyorum. ABD Senatosu'nda teröristlere sahip çıkanlar var. Ne zamandan beri siz teröristlerle bu kadar dost oldunuz?"

"YENİ DURUMA GÖRE YENİ DEĞERLENDİRMELER YAPTIK"

"Barış Pınarı Harekatı'nı başarıya ulaştırmış olduk. Bu ilk aşamasını oluşturuyor. Harekat alanımızın doğusundaki Kamışlı ile batısındaki Ayn el Arap bölgesi Rusya ile rejim güçlerinin kontrolüne bırakıldı. Yeni duruma göre yeni değerlendirmeler yaptık. Terör örgütü mensupları dün saat 12.00'de başlamak üzere 150 saat içerisinde sınırlarımızın 30 kilometre dışına çıkarılarak buralardan uzaklaştırılacaktır. İlk 10 kilometresi Kamışlı şehir merkezi hariç Türkiye-Rusya ortak devriye bölgesi olacaktır. Şayet terör örgütü bu bölgelerden tacizi sürdürürse kendi harekat planımızı buralarda hayata geçirmeye devam edeceğiz."

OPERASYON ÖNCESİ DE MÜLTECİLER GÜNDEME GELMİŞTİ

Cumhurbaşkanı Erdoğan, eylül ayının ilk haftasında Fırat'ın doğusuna düzenlenecek operasyon öncesi Avrupa’ya “Güvenli bölge olmazsa kapıları açmak zorunda kalabiliriz” mesajını vermişti.

Mültecilerin pazarlık unsuru olarak gündeme gelmesi daha önce de hak savunucuları tarafından eleştirilmişti. (HABER MERKEZİ)

Reklam
Reklam
ÖNCEKİ HABER

MSB: Resulayn'da 5 asker yaralandı

SONRAKİ HABER

AİHM, mülteciyi ölüme gönderen Finlandiya’yı mahkum etti

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa