24 Ekim 2019 16:20

Avrupa Parlamentosu Türkiye'yi kınadı, yaptırım istedi

 Avrupa Parlamentosu, Türkiye’nin Suriye’ye yönelik operasyonunu kınadı, AB’den Türkiye’ye “hedefli yaptırım” uygulanmasını istedi. Dışişleri Bakanlığı "AP'nin tutumunu reddediyoruz" dedi. 

Fotoğraf: JLogan/Wikimedia Commons

Paylaş

Avrupa Parlamentosu'ndaki Hıristiyan Demokratlar, Sosyal Demokratlar, Liberaller, Yeşiller ve Komünistler tarafından ortaklaşa hazırlanan Türkiye'ye yönelik karar tasarısı geniş oy çokluğuyla kabul edildi. Avrupa Parlamentosu'nun kararına ilişkin açıklama yapan Dışişleri Bakanlığı, "Avrupa Parlamentosu’nun Barış Pınarı Harekatı hakkında benimsediği tutumu tümüyle reddediyoruz" dedi.

Strasbourg’daki Avrupa Parlamentosu Genel Kurul toplantılarında Türkiye'den "askeri harekata son vermesi" istenirken, operasyon nedeniyle AB devletlerinden Türkiye’ye yönelik "hedefli yaptırım" kararı almaları istendi.

GÜMRÜK BİRLİĞİNİN ASKIYA ALINMASI

Deutsche Welle Türkçe’nin haberine göre, kararda AB’den, "Suriye’nin kuzeydoğusundaki tırmanışı önlemek amacıyla caydırıcı faktör olarak Türk tarım ürünlerine yönelik tercihli rejimin askıya alınması ve son çare olarak da Türkiye ile Avrupa Birliği arasındaki Gümrük Birliği’nin askıya alınması seçeneğinin değerlendirilmesi" istendi. 

HÜKÜMET YETKİLİLERİNE YAPTIRIM İSTENDİ

AP ayrıca, Suriye’ye "askeri müdahale sırasında insan hakkı ihlallerinden sorumlu Türk resmi yetkililer ve temel haklar üzerinde Türkiye içindeki baskıdan sorumlu resmi yetkililere yönelik hedefli yaptırım ve vize yasağı uygulanması" için de AB liderlerine çağrıda bulundu.

SİLAH AMBARGOSU

AB ülkelerinin Türkiye’ye genel bir silah ambargosu konusunda anlaşamamış olmasının "üzücü" olduğu söylenen kararda, Türkiye’ye silah ihracatını askıya alan AB devletlerinden bu kararı "Şu ana kadar verilmiş ihracat lisanslarını ve henüz teslim edilmemiş silahları da kapsayacak şekilde uygulamaları" istendi. AB Dışişleri ve Güvenlik Politikaları Yüksek Temsilcisi'ne de "Türkiye’nin operasyonu devam ettiği sürece AB çapında kapsamlı silah ambargosu için girişim başlatması" açıklaması yapıldı.

Avrupa Komisyonu'ndan, AB fonlarının "askeri operasyonun finansmanı veya sözde güvenli bölgeye Suriyeli sığınmacıların zorla geri gönderilmesini kolaylaştırmak için kullanılmadığını denetlemesi" talep edildi.

"Mültecilerin AB’ye karşı şantaj aracı olarak kullanmasının kabul edilemeyeceği" ifadelerinin de kullanıldığı kararda AP, "Suriye’de savaş bölgelerinden kaçan sığınmacıların komşu ülkelerin ötesinde korunma altına alınabilmeleri için AB devletlerini sorumluluk paylaşımı konusunda daha fazla yükümlülük üstlenmeye" çağrıldı. 

Kararın sonuna, "AP Türkiye’nin meşru güvenlik kaygılarının olduğunu kabul eder, bu kaygıların askeri değil, insani hukuk da dahil uluslararası hukuka uygun biçimde siyasi ve diplomatik yollardan çözümü konusunda ısrar eder" cümlesi de eklendi.   

KARAR NE ANLAMA GELİYOR?

Kararın AB açısından doğrudan hukuksal yaptırımı bulunmuyor. Ancak Türkiye’nin askeri operasyonuna AB penceresinden bakışı yansıtması bakımından siyasi önemi var. Öte yandan, AP ilk defa bir aday ülkeye karşı siyasi ve ekonomik yaptırım çağrısında bulunuyor. Ve yine bu kapsamda, uygulanma olasılığı az da olsa, 1 Ocak 1996'dan bu yana Türkiye ile AB arasında yürürlükte olan gümrük birliğinin askıya alınması seçeneği ilk defa açık biçimde gündeme taşınıyor.

DIŞİŞLERİ: AP'NİN HAREKAT HAKKINDA BENİMSEDİĞİ TUTUMUNU REDDEDİYORUZ

Avrupa Parlamentosu'nun kararına ilişkin Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, "Avrupa Parlamentosu’nun Barış Pınarı Harekatı hakkında benimsediği tutumu tümüyle reddediyoruz" ifadeleri kullanıldı.

Dışişleri Bakanlığı'ndan konu ile ilgili yapılan yazılı açıklamada, "AP ve AB, Suriye’de siyasi çözüm sürecini hızlandıran, Türkiye, Avrupa ve NATO sınırında bölücülüğü ve terör bölgesi oluşumunu ve demografik değişiklik çabalarını engelleyen ve Suriye’nin toprak bütünlüğünü koruyan, ilave düzensiz göçü önleyen ve Suriyelilerin güvenli ve gönüllü bir şekilde ülkelerine dönüşüne yardımcı olan bu harekat için AB adayı ve NATO müttefiki Türkiye’ye şükran duyacağına, basiretsiz kararlar almaya devam etmektedir" denildi.

Yazılı açıklamada, "Türkiye, kendi güvenliğinin, ayrılmaz bir parçası olduğumuz Avrupa’nın güvenliği ile doğrudan bağlantılı olduğunun bilincindedir. Bu nedenle, bugüne kadar Avrupa’nın güvenliğine önemli katkılar sağlamış, bu uğurda büyük fedakarlıklar yapmıştır. Bu tutumunu sürdürmekte kararlıdır. Hiçbir güç ve hiçbir karar Türkiye’yi ulusal güvenliğini sağlamak için gerekli adımları atmaktan alıkoyamaz" ifadeleri yer aldı. (DIŞ HABERLER)

 

Reklam
ÖNCEKİ HABER

Efemçukuru altın madeninin çevreye etkileri konuşuldu

SONRAKİ HABER

SES: Şiddete karşı 17 Nisan'da iş bırakıyoruz

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa