24 Ekim 2019 16:34

Efemçukuru altın madeninin çevreye etkileri konuşuldu

“Efemçukuru altın madeni ve çevresel etkileri” konulu panelde konuşan Prof. Dr. Ali Osman Karababa: Maden ağır metal kirliliğine yol açıyor.

Fotoğraf: Evrensel

Paylaş

Güzelbahçe Kent Konseyi Çevre Çalışma Grubu “Efemçukuru altın madeni ve çevresel etkileri” konulu panel düzenledi. Güzelbahçe Atatürk Kültür Merkezi Tuncel Kurtiz salonunda gerçekleştirilen panelin kolaylaştırıcılığını Avukat Deniz Özdemir yaparken, Avukat Arif Ali Cangı, Jeoloji Mühendisi Savaş Dilek ve Halk Sağlığı Uzmanı Prof. Dr. Ali Osman Karababa konuşmacı olarak katıldı.

Panelde ilk olarak konuşan Avukat Arif Ali Cangı, dava sürecinin 2002 yılında başladığını hatırlatarak, davanın şu an Avrupa İnsan Hakları Mahkemesinde (AİHM) olduğunu söyledi.

Verilen bilirkişi ve ÇED raporlarının bilimsellikten uzak olduğunu ifade eden Cangı, çevrede yaşayanlardan sadece Ahmet Karaçam'ın hala maden şirketine direndiğini anlattı. Cangı davanın AİHM'e taşınmasını da değerlendirerek, “10 yıl sonra AİHM'den çıkacak karar bizim doğamızı, suyumuzu temizlemek ve geri getirmez” dedi. Maden havzasının jeolojik yapısını anlatan Jeoloji Mühendisi Savaş Dilek, verilen raporlarının bilimsel olmadığını dile getirdi. 2004 yılında verilen bilirkişi raporundan sonra şirketin rapora uygun düzenlemeler yaptığını ifade eden Dilek, maden atığının kuru artık ve kaya olarak gösterildiğini ama bu durumun doğru olmadığını söyledi.

"AĞIR METALLER BESİNLER ARACILIĞIYLA HIZLA YAYILIYOR"

Son olarak söz alan Prof. Dr. Ali Osman Karababa da, altın madenciliğinin canlı yaşamına ve sağlığına etkilerinden söz etti. Madenin ağır metal kirliliğine yol açtığını ifade eden Karababa, "Asit nedeni ile çevre ve insan sağlığı riski var. Doğaya bırakılan ağır metal insanlara ve tüm canlılara ulaşıyor. Yaş, cinsiyet, aile özellikleri, beslenme, yaşam biçimimize sağlığımıza göre az ve çok etkilenme oluyor. Fakat hiç etkilenmeyen yok. Az ya da çok hepimiz bu ağır metallerden etkileniyoruz” dedi. Ağır metallerin besinler aracılığı ile hızlıca yayıldığına söyleyen Karababa, "En mühimlerinden biri arsenik. Cilt kanseri, kılcal damar dolaşımı bozukluğu, düşük riskinin artması ve doğurganlığın etkilenmesi gibi bir çok hastalığa da sebep oluyor" diye konuştu. (İzmir/EVRENSEL)

Reklam
ÖNCEKİ HABER

Ze Tijê grubu üyeleri: Yalın ayak da olsa birlikte yürümek güzel

SONRAKİ HABER

ABD'nin Güney Kore'den asker çekeceği iddiasına Pentagon'dan yalanlama

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa