24 Ekim 2019 14:28

Ünal Çeviköz: Barışı yakalayacak bir fırsat doğdu

CHP Genel Başkan Yardımcısı Ünal Çeviköz, Suriye'ye operasyon ve ABD-Rusya görüşmelerine dair "Her şeyden önce barışı yakalayacak bir fırsat doğdu ve kan dökülmesi engellendi" değerlendirmesi yaptı.

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve  İstanbul Milletvekili Ünal Çeviköz. Fotoğraf: MA

Paylaş

Suriye'ye yönelik operasyona ve gelişmelere dair değerlendirmelerde bulunan CHP Genel Başkan Yardımcısı ve İstanbul Milletvekili Ünal Çeviköz "Her şeyden önce barışı yakalayacak bir fırsat doğdu ve kan dökülmesi engellendi" dedi.

Çeviköz, Mecliste düzenlediği basın toplantısında, dış politika gündemine ilişkin değerlendirmelerde bulundu ve soruları yanıtladı.

Harekatın başarılı olup olmadığı tartışmalarına girmek istemediğini söyleyen Çeviköz, "Suriye'nin kuzeyinde 444 kilometre uzunluğunda ve 30 kilometre derinliğinde bir güvenli bölgenin yaratılması hayalinin bir haftada çöktüğü görülüyor. Ancak bu bir kayıp değil. Her şeyden önce barışı yakalayacak bir fırsat doğdu ve kan dökülmesi engellendi." değerlendirmesinde bulundu.

CHP'li Çeviköz, SDG Genel Komutanı Mazlum Kobani'nin, ABD Başkanı Donald Trump ve Rusya Savunma Bakanı Sergey Şoygu ile görüştüğüne dikkat çekerek, "Bu önemli bir gelişmedir. Bunun Türkiye açısından çok ciddi değerlendirilmesi gerekir" ifadesini kullandı.

Ünal Çeviköz, Türkiye'nin bir an önce Suriye yönetimiyle diyaloğa başlaması gerektiğini belirterek, bunun Adana Mutabakatı nedeniyle yapılması gerektiğini söyledi. Çeviköz, Türkiye ile Suriye ilişkilerinin normalleşmesine yönelik bir yoklama yapmak üzere öncü bir heyetin Şam'a gönderilmesi, kalıcı ve sürdürülebilir bir diyaloğun başlaması için ilk adımın atılması gerektiğini de ifade etti. 

"ANAYASA KOMİTESİ ÇALIŞMALARINA ÖNCELİK VERİLMELİ"

Ünal Çeviköz, bir gazetecinin "Kobani'nin Trump ve Rus Savunma Bakanı ile aynı gün görüşmesini nasıl değerlendiriyorsunuz?" sorusuna, "Bu aslında her iki ülkenin hala bizim terörist olarak adlandırdığımız bazı gruplara ve kişilere başka türlü baktıklarına işaret ediyor. Bu tehlikeli bir durumdur. Dün sahada bazı kazanımlar elde ettiğini düşünerek siyasi bakımdan atılması gereken birtakım adımların da hala atılmadığına dikkati çekmek isterim" yanıtını verdi.

CHP'li Çeviköz, başka bir soru üzerine, "ABD Başkanı aynı teşekkür notunda, hem Türkiye Cumhurbaşkanı hem de Mazlum Kobani'yi bir general olarak eşit düzeydeymiş gibi anabiliyorsa durum vahimdir" ifadelerini kullandı.

Çeviköz, Suriye konusundaki her türlü adımın, Suriye halkının kararlarına bağlı olmasını istediklerine işaret ederek, "Önceliğin Anayasa Komitesi çalışmalarına verilmesi gerekir. Türkiye, Anayasa Komitesinin çalışmalarında aktif ve kolaylaştırıcı bir rol üstlendiği takdirde Türkiye'yi endişeye sevk edecek bazı gelişmelerin önü Cenevre'de alınmaya başlanabilir" diye konuştu. (HABER MERKEZİ)

Reklam
Reklam
ÖNCEKİ HABER

Newroz'da öldürülen Kemal Kurkut'un davasında sanık polis yine tutuklanmadı

SONRAKİ HABER

Suruç Belediye Eş Başkanı Hatice Çevik tutuklandı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa