23 Ekim 2019 21:20

MGM: "İstanbul'da kasım ayı sonunda kar yağışı olasılığı var" tahmini bilimsel değil

Meteoroloji Genel Müdürlüğü, Kandilli Rasathanesi Meteoroloji Laboratuvarı Başkanı Adil Tek'in "İstanbul'da kasım ayı sonunda kar yağışı olasılığı var" açıklamasına tepki gösterdi.

Fotoğraf: Pixabay

Paylaş

Meteoroloji Genel Müdürlüğünden (MGM) Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi Meteoroloji Laboratuvarı Başkanı Adil Tek'in "İstanbul'da kasım ayı sonunda kar yağışı olasılığı var" açıklamasına tepki geldi. MGM’den yapılan açıklamada "Bir aydan fazla bir dönemi kapsayacak herhangi bir bölge için hava tahminlerinin bugünden sunulmasının bilimsel bir yaklaşım tarzı olmadığı değerlendirilmektedir" denildi.

MGM tarafından yapılan yazılı açıklamada, bugün bazı basın yayın organlarında 'İstanbul’da kasım sonunda kar yağışı beklendiği' iddialarını içeren haberler yer aldığı hatırlatıldı.

Haberlerin kurum kaynaklı olmadığı bildirilen açıklamada, şunlar kaydedildi:

"Bir aydan fazla bir dönemi kapsayacak herhangi bir bölge için hava tahminlerinin bugünden sunulmasının bilimsel bir yaklaşım tarzı olmadığı değerlendirilmektedir. Meteoroloji Genel Müdürlüğünün mevsimlik tahminlerine göre bu kış mevsiminin İstanbul özelinde yağış bakımından mevsim normalleri civarında, hava sıcaklıklarının ise uzun yıllar ortalamalarından 0,5-1,0 derece daha sıcak geçeceği öngörülmektedir. Uzun yıllar ortalamalarından daha sıcak geçmesi beklenen kış mevsiminde soğuk hava dalgalarının ve kar yağışlarının meydana gelmeyeceği anlamı çıkarılmamalıdır. Meteoroloji Genel Müdürlüğünün tahminleri günlük, haftalık, aylık ve mevsimlik tahminler olarak 'www.mgm.gov.tr' adresinde yayınlanmaktadır. Mevsimlik tahmin ürünlerinin takip edilmesi uzun vadeli planlama çalışmalarında değerlendirilebilir." (HABER MERKEZİ)

 

Reklam
ÖNCEKİ HABER

Hukuk fakültesinde hukuksuzluk zinciri: Çift imzalı dekan!

SONRAKİ HABER

İsveç, Julian Assange hakkındaki tecavüz soruşturmasını sonlandırdı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa