23 Ekim 2019 18:07

Üretim yerinin etikette belirtilmesi zorunluğunun kaldırılmasına eleştiri

CHP'li Ömer Fethi Gürer, üretim yerinin etikette belirtilmesi zorunluğunun kaldırılmasını "Yerel lezzetlerin pazar oluşturmasının önü kesilmiş oluyor. Tekelleşmenin önü açılıyor" sözleriyle eleştirdi.

Fotoğraf: Pixabay

Paylaş

Üretim yerinin etikette belirtilmesi zorunluğunun kaldırılması yönünde yapılan değişiklik Meclis gündemine taşındı. Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan’dan “İşletmeler ve sivil toplum kuruluşlarından gelen talepler dikkate alındı” yanıtı geldi.

Bakanın cevabına konuyu Meclis gündemine taşıyan CHP Milletvekili Ömer Fethi Gürer’den, “Yine birilerinin talebini bakanlık uygulamaya alırken özellikle yerel lezzetlerin pazar oluşturmasının önü kesilmiş oluyor. Tekelleşmenin önü açılıyor” eleştirisi geldi.

"YİNE BİRİLERİNİN GETİRİ HESABI VAR"

Gürer, “Yerli üretim logosu bulunan etiketlerde ve fiyat listelerinde ayrıca üretim yerinin belirtilmesine gerek yoktur” şeklindeki düzenlemenin üreticinin doğru bilgilenmesine engel teşkil ettiğini belirtti.

Her ürünün ayrı bölgelerden farklı tat ile ortaya çıktığın belirten Gürer, “Bir yerde tanınan, bilinen, meşhur olan ürünlerin, oraların dışında pazarda yer bulmasına yönelik bir düzenlemeye gidildiği anlaşılıyor. Üretim merkezinin bulunduğu yer konusunda hassas olan tüketicinin bu hakkı elinden alınıyor” dedi.

Dâhilinde İşleme Rejimi kapsamında Türkiye’ye giriş yapan ürünlerin işlenerek yurt dışına satışı yapıldığını hatırlatan Gürer şu riske dikkat çekti:

“Bu yolla yeterli denetim sağlanamazsa ki geçmişte çokça olumsuz örnek var, ithal ürünün ülkemizde işlendiği için yerli ürün olarak yurt içi pazarına sunulması da olanaklı kılınıyor.”

ÇEVRE DUYARLILIĞI ENGELLENİYOR

Yurttaşlardan dikkatli ve takipçi olanların bazı markaların farklı yerde ürettiği ya da dolum yaptığı ürünü dahi izleyip bölgenin doğası, havası, çevresi ile değerlendirip alım yaptığını söyleyen Gürer uygulamanın bu yurttaşlar açısından yol açacağı soruna dikkat çekti:

“Bu yolla yurttaşın bu hakkı elinden alınıyor. Yine birilerinin talebini bakanlık uygulamaya alırken özellikle yerel lezzetlerin pazar oluşturmasının da  önü kesilmiş oluyor. Tekelleşmenin önü açılıyor. Her ürün üretildiği yer ile özdeşleşip bilinirken bu yolla her yerde her ürün aynı statüsüne getirilmeye çalışılıyor. Örneğin çevre sorunu olan yerde üretilen ürüne karşı duyarlı yurttaş yer belirtilmediği için bu bağlamda almama hakkından da mahrum kalıyor. İlginç bir karar.”

PAZARLAYANA AVANTAJ

“Yine birilerinin bir getiri hesabı var” eleştirisi yapan Gürer, halka değil de ürün pazarlayana avantaj sağlayacak, yerelde yerli markalaşmanın da önünü kesecek bir düzenleme ile karşı karşıya olduğumuz uyarısını yaptı.

Gürer, etiketlerde yerli üretim yerinin belirtilme zorunluluğunun kaldırılmasının yanlış olduğunu vurguladı.

TİCARET BAKANLIĞINA YÖNELTİLEN SORULAR

  • Yerli üretim logosu bulunan etiketlerde ve fiyat listelerinde ‘ayrıca üretim yerinin belirtilmesine gerek yoktur’ şeklinde yapılan düzenlemesinin gerekçesi nedir?”
  • Üretim yerinin etiketten kaldırılması yönünde yapılan düzenlenmenin sebepleri nelerdir?
  • Farklı yerlerde üretim yapan ve aynı değerlere sahip olmayan ürünlerin bu uygulamayla tüketici tarafından karıştırılmasının önüne geçilmesi nasıl mümkün olacaktır?”

(İstanbul/EVRENSEL)

 

Reklam
Reklam
ÖNCEKİ HABER

Erdoğan'dan Bahçeli'ye geçmiş olsun ziyareti

SONRAKİ HABER

Urfa Büyükşehir Belediyesi Meclisi toplantısında kayyum tepkisi

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa