23 Ekim 2019 16:43

Avrupa Parlamentosu’nda Türkiye oturumu: Gümrük Birliği askıya alınsın

AB’nin “şantajlara boyun eğmemesi” gerektiğini belirten Avrupa Parlamenterleri, Brüksel’in uluslararası bir aktör olarak hareket etmesini talep etti.

Fotoğraf: JLogan/Wikimedia Commons

Paylaş

Türkiye’nin Suriye’nin kuzey doğusuna başlattığı askeri operasyon Avrupa Parlamentosu Genel Kurulu’nda tartışıldı. Euronews’un haberine göre, Avrupa Parlamenterleri, yarın Avrupa Birliği Konseyi’ni göreve çağıran konu ile ilgili bir önergeyi oylayacak. AB’nin “şantajlara boyun eğmemesi” gerektiğini belirten parlamenterler Brüksel’in uluslararası bir aktör olarak hareket etmesini talep etti.

Habere göre, yaklaşık üç saat süren oturumda kürsüde konuşan Avrupa Parlamenterlerinin neredeyse tamamı askeri harekatı ve Avrupa Birliği’nin bu duruma sessiz kalmasını kınadı. Söz alan parlamenterler Türkiye’ye aktarılan fonların kesilmesi, üyelik müzakerelerinin tamamen durdurulması, bütün üye ülkelerin silah ambargosu uygulaması, Gümrük Birliği’nin askıya alınması ve ekonomik yaptırımların uygulanmasını talep etti.

“Erdoğan kazandı biz kaybettik, AB sınırlarını bile koruyamıyor” ifadesini kullanan birçok Avrupa Parlamenteri bölgedeki “Hristiyanların yok edildiğini” iddia etti. Sosyalist gruptan Avrupa Parlamenteri Pierfrancesco Majorino da Türkiye’yi “savaş suçu işlemekle” suçladı.

“RUSYA AĞIRLIK KAZANDI”

Rusya’nın Soçi kentinde Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın görüşmesini değerlendiren Hollandalı Avrupa Parlamenteri Kati Piri, “Güvenli bölge dediler, savaş bölgesine dönüştü. Yakalanan IŞİD teröristleri kaçtı. Mülteciler göz ardı edildi, Rusya bölgede ağırlık kazandı” ifadelerini kullandı.

Avrupa Parlamenteri Andrey Kovatchev, “Güzel deklarasyonlar yapma konusunda çok iyiyiz ancak somut adım atma konusunda yetersiz kalıyoruz. Rusya bu durumdan faydalanıyor. Türkiye’yi Avrupa Birliği’ne yakın tutmak hepimizin çıkarlarına” dedi.

“SİLAH AMBARGOSU UYGULANAMADI”

Avrupa Parlamenteri Özlem Alev Demirel, “Birçok insan ölüyor veya kaçıyor. Hiçbir ülke bir diğer ülkeyi işgal edemez. Jeopolitik konular bunlar. AB silah ambargo konusunda dahi anlaşamadı. Bölgedeki insanları korumak gerekiyor. Kürtler ve Suriyeliler AB’nin desteğini bekliyor” ifadelerini kullanırken,

Türkiye’de bulunan ve pasaport sahibi olmayan Suriyeli mültecilerin zorla ülkelerine gönderilemeyeceğini belirten Avrupa Parlamentosu’nun Türkiye Raportörü Nacho Sanchez Amor, “Uluslararası hukuk kuralları açıkça ihlal ediliyor, orası güvenli bölge değil askeri harekat bölgesi. Mültecilerin pasaportları yok diye bir komşu ülkeyi işgal edemezsiniz. Çok tehlikeli bir durum” şeklinde konuştu.

“GÜMRÜK BİRLİĞİ ASKIYA ALINMALI”

Macar Avrupa Parlamenteri Marton Gyongyosi “Türkiye’nin endişeleri anlayabilmek gerekiyor ancak askeri harekat desteklenmemeli. Siyasi çözüm bulunmalı” ifadelerini kullandı. Portekizli Avrupa Parlamenter Isabel Santos, “Sessiz kalamayız, güvenliğimiz ve istikrarımız tehlike altında. IŞİD güçlenebilir, askeri harekatı kınıyoruz. Avrupa Birliği’nin şantaja boyun eğmeyeceğini göstermeliyiz, Gümrük Birliği askıya alınmalı. Ekonomik yaptırımlar uygulanmalı. Birlik ve beraberlik içinde hareket etmeliyiz” ifadelerini kullandı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan Avrupa Birliği’nin Barış Pınarı Harekatı’nı ‘işgal’ olarak adlandırması halinde kapıları açacaklarını belirterek Avrupa ülkelerine sert tepki göstermişti. (DIŞ HABERLER)

Reklam
Reklam
ÖNCEKİ HABER

NATO savunma bakanları Brüksel'de bir araya gelecek

SONRAKİ HABER

İpekyolu Belediyesi tutuklu eş başkanları hakkında dava açıldı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa