23 Ekim 2019 16:39

NATO savunma bakanları Brüksel'de bir araya gelecek

NATO üyesi ülkelerin savunma bakanları 24-25 Ekim'de Brüksel'de buluşacak.

Fotoğraf: AA

Paylaş

NATO üyesi 29 ülkenin savunma bakanları, Suriye, Rusya, Afganistan, külfet paylaşımı ve hibrit tehditler gibi konuları görüşmek üzere iki günlük toplantı için yarın Belçika’nın başkenti Brüksel’de bir araya gelecek.

AA'nın haberine göre, Türkiye’yi Savunma Bakanı Hulusi Akar’ın temsil edeceği toplantıya ilişkin basın mensuplarına açıklamalarda bulunan NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, ana gündem maddelerinden birinin Suriye’nin kuzeydoğusundaki gelişmeler olacağını söyledi. Stoltenberg, bu çerçevede NATO’nun üye ülkelerin "açık ve dürüst" tartışmalar yürütmesi için platform görevi üstlendiğini ifade etti. Stoltenberg, savunma bakanlarının aynı zamanda IŞİD’le mücadeleyi de ele alacağını belirterek, “IŞİD’e karşı elde ettiğimiz kazanımların korunması büyük önem taşıyor” dedi.

Stoltenberg, “külfet paylaşımı” konusuyla da bağlantılı olarak müttefiklerden misyonlar için daha fazla katkı sağlamalarını talep edeceğini açıkladı.

Stoltenberg, NATO savunma bakanlarının aynı zamanda Orta Menzilli Nükleer Kuvvetler Anlaşması’na (INF) ilişkin gelişmeler ışığında silahlanma kontrolünü ele alacağını ifade etti.

NATO Hükümet ve Devlet Başkanları ise Aralık başında Londra’da toplanacak. (DIŞ HABERLER)

Reklam
Reklam
ÖNCEKİ HABER

Yarın görülecek Kemal Kurkut davasında ATK raporu bekleniyor

SONRAKİ HABER

Mersin'de Evrensel'in 25. yılı dayanışma etkinliğiyle kutlandı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa