23 Ekim 2019 16:11

Sezgin Tanrıkulu: Bu tezgaha AK Parti'nin siyasi iradesi neden, yargı alet olmuştur

CHP Milletvekili Sezgin Tanrıkulu: "Seçilmiş belediye başkanlarına yapılan bu zulüm, aynı zamanda Kürtlerin iradelerine, seçme ve seçilme haklarına yapılmış bir sivil darbedir."

CHP İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu

Fotoğraf: AA

Paylaş

CHP İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu, Mecliste basın toplantısı düzenledi.

Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Selçuk Mızraklı'nın tutuklandığını, yerine kayyum atandığını hatırlatan Tanrıkulu, bu durumun Suriye'deki gelişmelerden bağımsız olarak değerlendirilemeyeceğini söyledi.

Sezgin Tanrıkulu, 31 Mart yerel seçimlerinden sonra 3 büyükşehir, 1 il ve 9 ilçe belediye başkanı olmak üzere, 13 belediyeye kayyum atandığını hatırlattı.

Tutuklamaların düzmece delillerle gerçekleştirildiğini söyleyen Tanrıkulu, “Bu, bir zulüm politikasıdır. Halkın iradesini yok saymaktır. Seçilmiş belediye başkanlarına yapılan bu zulüm, aynı zamanda Kürtlerin iradelerine, seçme ve seçilme haklarına yapılmış bir sivil darbedir” diye konuştu.

Selçuk Mızraklı'ya belediyeye ilişkin tek bir soru sorulmadığını, hukuk dışı yöntemlerle tutuklandığını ifade eden Tanrıkulu, “Bu tezgaha AK Parti'nin siyasi iradesi neden, yargı alet olmuştur” dedi.

Sezgin Tanrıkulu, “Kürtlerin yaşadığı bir bölgede hukuksuzluk var ve hepimiz kulağımızın üstüne yatmışız, gözlerimizi kapatmışız, görmezlikten geliyoruz. Sessiz kalmak, daha büyük ihlallerin ve hareketlerin de habercisidir” ifadelerini kullandı.

Selçuk Mızraklı’nın Sarmaşık Yoksullukla Mücadele Derneğinde başkanlık yapmış olmasının da isnat edilen suçlar arasında yer aldığını hatırlatan Milletvekili Tanrıkulu, AKP’li Galip Ensarioğlu’nun da Sarmaşık Derneğinin kurucuları arasında yer aldığını hatırlattı. (HABER MERKEZİ)

Reklam
ÖNCEKİ HABER

Şili’de işçi ve emekçiler baskılara karşı genel greve çıktı

SONRAKİ HABER

SES: Şiddete karşı 17 Nisan'da iş bırakıyoruz

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa