22 Ekim 2019 17:43

Kanada'da Başbakan Trudeau tek başına hükümet kuracak çoğunluğa erişemedi

Kanada'da Başbakan Justin Trudeau'nun liderliğindeki Liberal Parti birinci çıktı fakat parlamentoda tek başına çoğunluk sağlayamadı.

Fotoğraf: AA

Paylaş

Kanada’da Başbakan Justin Trudeau’nun liderliğindeki Liberal Parti, 156 milletvekili ile sandıktan birinci çıktı ancak parlamentoda tek başına çoğunluk sağlayamadı.

Kanada Seçim Ofisinden duyurulan "43. Federal Genel Seçimleri"nin resmi olmayan kesin sonuçlarına göre, ülke genelindeki 27 milyon 400 binin üzerindeki seçmenden 15 milyon 750 bine yakını oy kullandı. Buna göre 338 sandalyeli Federal Parlamentoda Liberal Parti 156, Andrew Scheer liderliğindeki Muhafazakar Parti 122, Yves-François Blanchet liderliğindeki Qyebec Bloğu (Bloc Québécois) 32, Jagmeet Singh liderliğindeki Yeni Demokrat Parti 24, Elizabeth May liderliğindeki Yeşil Parti 3 milletvekilliği kazandı. Parlamentoya 1 de bağımsız milletvekili girdi.

AA'da yer alan habere göre, bu sonuçların ardından Liberal Parti ile Yeni Demokrat Partinin koalisyon hükümeti kuracağı ileri sürülüyor. Liberal Parti lideri ve Başbakan Trudeau, seçim kampanyası sırasında Yeni Demokrat Parti ile koalisyonu reddetmezken, Yeni Demokrat Parti lideri Jagmeet Singh de koalisyona sıcak yaklaşan açıklamalarda bulunmuştu.

Seçimlere katılım oranı yüzde 57 civarında oldu. Ülke tarihinde en yüksek katılım, yüzde 79.4 ile 1958 yılında yapılan seçimler olarak biliniyor.

Kanada Seçim Ofisinin resmi sonuçları bu hafta içinde açıklaması bekleniyor.

IRKÇILIK VE YOLSUZLUKLA SUÇLANMIŞTI

Başbakan Trudeau sandığa skandalların gölgesinde gitse de yaşadığı destek kaybına rağmen iktidarda kalmayı başardı. Kısa süre önce Kanada liderinin geçmişte yüzünü siyaha boyadığı fotoğrafları ortaya çıkmış ve ırkçılıkla suçlanmıştı. Trudeau'nun adı ayrıca SNC-Lavalin yolsuzluk skandalında sıkça geçmişti. (DIŞ HABERLER)

Reklam
Reklamsız Evrensel için abone ol
ÖNCEKİ HABER

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu: Bakan şirketin avukatı gibi konuştu

SONRAKİ HABER

Derik Kaymakamlığı belediyenin "Zeytin Festivali"ni yasakladı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...