22 Ekim 2019 17:19

TMMOB İzmir İKK ile İzmir Büyükşehir Belediyesi işbirliği protokolü imzaladı

İzmir Büyükşehir Belediyesi ile TMMOB’ye bağlı odaların İzmir şubeleri arasında işbirliği protokolü imzalandı.

Fotoğraf: Evrensel

Paylaş

TMMOB Mühendislik ve Mimarlık Haftası nedeniyle TMMOB İzmir İl Koordinasyon Kurulu (İKK) tarafından bir kokteyl düzenlenirken, kokteylde İzmir Büyükşehir Belediyesi ile TMMOB’ye bağlı odaların İzmir şubeleri arasında bir işbirliği protokolü de imzalandı.

MMO Tepekule Kongre ve Sergi Merkezi’nde düzenlenen kokteyle TMMOB’ye bağlı odaların temsilcilerinin yanı sıra İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer de katıldı. Kokteylde bir konuşma yapan TMMOB İzmir İKK Dönem Sekreteri Melih Yalçın, kurulduğu 1954 yılında 10 meslek odasını çatısı altında toplayan TMMOB’nin bileşeni oda sayısının 65. kuruluş yılında 24’e ulaştığını ifade ederek, “Bugüne kadar meslek alanımızdaki sorunları toplumun sorunlarından ayırt etmedik. Demokrasi de, Türkiye halklarının diğer sorunları da bizim sorunumuz. Kriz meslektaşlarımızı da vuruyor. Meslek birliğimize yönelik saldırıları da hep birlikte bertaraf edebilir, bu şekilde geleceğe yaşanabilir kentler bırakabiliriz” dedi.

"TMMOB TÜRKİYE'NİN AYDINLIK YÜZÜ"

Yalçın, İzmir Büyükşehir Belediyesi ile imzalanacak olan işbirliği protokolünün Türkiye’de bir ilk olduğunu dile getirerek, TMMOB örgütlülüğüne yönelik saldırıların bertaraf edilmesinde yerel yönetimlerin desteğinin önemini vurguladı. Yalçın’ın ardından söz alan İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer ise yaklaşık 40 yıl önce TMMOB ile tanıştığını belirterek, “TMMOB o günlerin aydınlık yüzüydü, bugün de öyle. Bu kadar baskıya rağmen ayakta kaldığınız, bu mücadeleyi sürdürdüğünüz için sizleri tebrik ediyorum. Kendimi asla TMMOB’nin karşı tarafında görmedim, aynı tarafta olmaktan gurur duydum. Bundan sonra da birlikte iyi çalışmalar yapacağımıza inanıyorum” şeklinde konuştu. Konuşmaların ardından TMMOB ile İzmir Büyükşehir Belediyesi arasında "Sağlıklı kentleşme, nitelikli yapılaşma, halk sağlığının, kültürel, tarihi, doğal çevre değerlerinin korunarak geliştirilmesi ve halka daha nitelikli teknik hizmet sunulabilmesi için ortak mesleki faaliyet denetimi ve teknik işbirliği" protokolü, Tunç Soyer ve TMMOB’ye bağlı odaların temsilcileri tarafından imzalandı. İmza töreni sonrasında ise TMMOB’nin 65. kuruluş yıl dönümü anısına bir pasta kesildi. (İzmir/EVRENSEL)

Reklam
Reklamsız Evrensel için abone ol
ÖNCEKİ HABER

Cahit Talas Sosyal Politika Ödülü, Suriyeli çocuklarla ilgili teze verilecek

SONRAKİ HABER

Emine Bulut'un ailesi istinaf mahkemesine başvurdu

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...