22 Ekim 2019 16:51

Mandalina üreticisi dertli: Her yıl üretim maliyeti artıyor

Adana'da bir çiftçi, mandalina üretiminde maliyetler her yıl arttığı için zor durumda olduklarını söyledi.

Fotoğraf: DHA

Paylaş

Adana'da hasadı devam eden mandalina, kilosu 75 kuruş ile 1 TL arasında alıcı buluyor. İklimsel nedenlerle düşük rekolte bekleyen üretici ise maliyetlerden dertli. Çiftçi Fazlı Ayaz, ürünlerin yaklaşık 8 yıldır 75 kuruş ile 1 TL fiyatla satılmasından yakındı.

Mandalina hasadına başlanan Adana’da, sıcak havaların etkisiyle çiçekleme döneminde yaşanan dökülmeler nedeniyle bu yıl rekoltede düşüş bekleniyor. Türkiye’de üretilen 1 milyon 650 bin ton mandalinanın 550 bininin karşılandığı kentte ‘okitsu’ cinsi mandalinaların toplanmasına başlandı. İşçiler tarafından kamyonlara yüklenerek Türkiye’nin dört bir yanına gönderilen mandalina, çabuk soyulması ve çekirdeksiz olması sayesinde de yurttaşlar tarafından ilgi görüyor.

"ÇİFTÇİLER ZOR DURUMDA"

Çiftçi Fazlı Ayaz, yaklaşık 15 gündür hasat yaptıklarını belirterek, ürünlerin yaklaşık 8 yıldır 75 kuruş ile 1 TL fiyatla satılmasından yakındı. Girdi maliyetlerinin her yıl artmasına karşı ürün fiyatlarının aynı olmasının çiftçiyi olumsuz etkilediğini kaydeden Ayaz, "Üretici memnun değil. Geçen sene 80 TL’ye aldığımız ilaçlar bu yıl 500 TL oldu. Mazot, gübre, işçilik maliyetleri de her yıl artıyor. Çiftçiler zor durumda” dedi.

(Adana/DHA)

Reklam
Reklamsız Evrensel için abone ol
ÖNCEKİ HABER

Mam'Art Tiyatro'dan Tartuffe: Bir ömür aldanarak geçiyor dememek için

SONRAKİ HABER

Osman Akın’a 1 yıl 3 ay hapis verildi, 46 gazetecinin yargılandığı dava ertelendi

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...