22 Ekim 2019 12:18

Artvin’in yaylasında bırakılan köpekler, belediyeler tarafından şehre alınmadı

Artvin Bilbilan Yaylası’nda ölüme terk edilen köpekler, Hopa ve Ardanuç belediyeleri tarafından şehre alınmadı.

Fotoğraf "artvinden.com" sitesinden alınmıştır. 

Paylaş

Artvin’de bazı belediyeler tarafından Bilbilan Yaylası’nda ölüme terk edilen sokak köpekleri hayvan hakları savunucuları ile belediyeler arasında krize neden oldu.

Artvin’de gönüllü olarak faaliyet sürdüren sokak hayvanlarını koruma derneği HAYDİKO, Artvin-Ardahan sınırında bulunan 2 bin 500 metre yüksekliğindeki Bilbilan Yaylası‘na terk edilmiş sokak köpeklerini kurtarmak isteyince belediye zabıtası yolu kapatarak şehre almadı.

Edinilen bilgiye göre, Artvin’de bazı belediyelerin sokaklardan topladıkları köpekleri Bilbilan Yaylası’na götürerek kaderlerine terk ettiğini iddia eden ve bu durumdan rahatsız olan yaylacılar, HAYDİKO ile iletişime geçerek 100’e yakın sokak köpeğinin yaylaya bırakıldığını ve sadece 30’nun hayatta kalabildiğini ifade etti. Yaylaya giden HAYDİKO temsilcileri sağ kalan 30 hayvanın aç ve yaralı olduğunu görünce sokak köpeklerini kamyon kasasına yükleyerek ilde bulunan derneğin yaşam alanına götürmek istedi. Yaşam alanının girişinde zabıta yolu kapatarak hayvanların barınağa girmesine izin vermedi. Bunun üzerine kamyon kasasına yüklenmiş hayvanlar zabıta eskortluğunda şehri terk ederek yeniden Bilbilan Yaylası’na götürüldü. Geceyi hayvanların yayında nöbet tutarak geçiren HAYDİKO temsilcileri yaptığı görüşmelerin ardından hayvanlara bakacak yer buldu.

HAYDİKO tarafından yapılan açıklamada, “Öncelikle bu canları dert edinen herkese teşekkür ediyoruz. Destekleriniz bizim için çok önemli ve anlamlıydı. Amacımız bu hayvanları kurtarıp tedavi edip kendi bölgelerindeki gönüllülere teslim etmekti. Biraz zor olsa da ve uzun sürse de 16 köpek kendi bölgelerine ulaştırıldı. 12 köpek Hopa’da, 2 köpek Ardanuç’a teslim edilmiştir. 2 köpek bizim daha önceden Hopa’ya sahiplendirdiğimiz köpeklerden olduğundan biz Yaşamköy’e geri aldık. Geri kalanlar için esnafla iletişim halindeyiz. Kemalpaşa Belediyesi’ne bölgede besleme yapan Ardahan DKMP’ye ve Jandarma ekiplerine teşekkür ediyoruz. Biz 3 kadın oradayken asla bizi yalnız bırakmadılar. Hayvanların memleketi yoktur. O hayvanlar ölüme atılmışlardı, görmezden gelme şansımız yoktu. Şimdi tüm belediyelerden talebimiz acil kısırlaştırma ve besleme odakları yapılmasını sağlamalarıdır” ifadelerine yer verildi. (HABER MERKEZİ)

Reklam
Reklamsız Evrensel için abone ol
ÖNCEKİ HABER

Irak'tan açıklama: Suriye'den gelen ABD'li askerler ülkede kalmayacak

SONRAKİ HABER

Meral Akşener el artırdı: Güvenli bölge esasen Suriye’nin tamamıdır

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...