21 Ekim 2019 20:30

Eczacılar ciddi bir istihdam sorunuyla karşı karşıya kalabilir

Plansız açılan fakültelerin işsizliği tetiklediğini belirten CHP Milletvekili Burhanettin Bulut, yanlıştan dönülmezse eczacıların daha ciddi bir istihdam sorunuyla karşı karşıya kalacağını söyledi.

Fotoğraf: DHA

Paylaş

CHP Adana Milletvekili Burhanettin Bulut, eczacı işsizliğini Meclis gündemine taşıdı. Plansız açılan fakültelerin işsizliği tetiklediğini ifade eden Bulut, yanlışlardan dönülmediği takdirde eczacıların çok daha ciddi bir istihdam sorunu ile karşı karşıya kalacağını dile getirdi.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın yanıtlaması istemiyle TBMM Başkanlığına yazılı soru önergesi veren Bulut, kamu kurumları, özel hastaneler ve ilaç sektöründe eczacı istihdamının artırılması için yönelik herhangi bir çalışmanın olup olmadığını sordu.

“HER 4 GENÇTEN BİRİ İŞSİZ”

Her dört gençten birinin işsiz olduğunu ifade eden Bulut, ülkede üniversite mezunu işsiz sayısının 2019'da 1 milyon 34 bine yükseldiğine dikkat çekti. 2001 yılında 8 olan eczacılık fakültesi sayısının, 2019 yılında 50’ye yükseldiğini kaydeden Bulut, “Öğretim elemanı eksik, altyapısı bilimsel çalışma yapmaya uygun olmayan eczacılık fakültelerinin sayısının artması verilen eğitimin kalitesini azaltmakta, mesleğin geleceğini tehdit etmektedir” dedi.

Sağlık Bakanlığı Sağlıkta İnsan Kaynakları 2023 Vizyonu’na göre 2023 yılında eczacı ihtiyacının 32 bin 900 olarak ön görüldüğünü ifade eden Bulut, “Ancak halihazırda eczacı sayısı 37 bin 761 olmasına rağmen YÖK'ün 2019-2020 yılı eczacılık fakülteleri için belirlediği kontenjan 3 bin 524’dür. Her yıl 2 bine yakın öğrencinin eczacılık fakültelerinden mezun olduğu göz önüne alındığında yapılan yanlışlardan dönülmediği takdirde eczacılar ciddi bir istihdam sorunu ile karşı karşıya kalacaktır” dedi.

İSTİHDAM ARTIRILACAK MI?

Şehir hastanelerindeki boş eczacı kadrolarına bir an önce atamaların yapılmasını isteyen CHP’li Bulut, Bakan Koca’ya şu soruları yöneltti:

  • Ülkemizde eczacılara yönelik istihdam sorunu ortadayken yeni eczacılık fakültesi açılmasının gerekçesi nedir?
  • Başta kamu kurum ve kuruluşları olmak üzere; özel hastaneler ve ilaç sektöründe eczacı istihdamının artırılması için yönelik herhangi bir çalışmanız var mıdır?
  • Bakanlığınız, 2020 yılında eczacılar için kamuda ne kadar kadro açmayı planlamaktadır?
  • Kamuda görev yapan eczacıların özlük haklarında yaşanan sıkıntıların giderilmesi yönünde herhangi bir çalışma yürütülmekte midir?
  • Türkiye’de kaç hastane eczacısız hizmet vermektedir?

(Adana/EVRENSEL)

Reklam
Reklamsız Evrensel için abone ol
ÖNCEKİ HABER

Oğlunun eşine şiddet uygulayıp evini yaktı: Yine serbest bırakıldı

SONRAKİ HABER

Pendik'te kadın cinayeti: Katil, eşini öldürüp intihar süsü verdi

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...