21 Ekim 2019 16:52

Mahmut Tanal: 2014'te İran'dan kalkıp İstanbul'a inen kargo uçağı kime, ne taşıdı?

CHP Milletvekili Mahmut Tanal, 2014'te İran'dan Sabiha Gökçen Havalimanı'na inen kargo uçağı ile ilgili çelişkili ifadeler olduğunu belirterek "O uçak ne taşıyordu ve neden kayıtlarda yok?" dedi.

Fotoğraf: Joe A. Kunzler/Flickr (CC BY-NC-ND 2.0)

Paylaş

CHP İstanbul Milletvekili Mahmut Tanal, 2014 yılında İran'dan kalkarak Sabiha Gökçen Havalimanı'na inen ve "kaçak sigara taşıdığı" bildirilen uçakla ilgili çelişkili açıklamalar olduğunu belirtti.

Mahmut Tanal, Mecliste düzenlediği basın toplantısında, 6 Aralık 2014 tarihinde İran'dan kalkan ve Esenboğa Havalimanına inmesi beklenen kargo uçağının Sabiha Gökçen Havalimanı'na indiğini ifade etti. Söz konusu uçağın "dolar yüklü" olduğu ihbarını aldığını ifade eden Tanal, bunun üzerine konuyu takip ettiğini söyledi.

Mahmut Tanal, dönemin Gümrük ve Ticaret Bakanı olan AKP Genel Başkan Yardımcısı Nurettin Canikli'nin, uçağın "19 ton kaçak sigara taşıdığı" şeklinde açıklama yaptığını anımsattı.

Üyesi olduğu TBMM İnsan Hakları İnceleme Komisyonunun bir toplantısında İçişleri Bakanlığı ve Emniyet Genel Müdürlüğü yetkililerine söz konusu uçağa ilişkin sorular yönelttiğini belirten Tanal, "Emniyet Genel Müdür Yardımcısı, böyle bir hadisenin yaşanmadığını söyledi. Bunun üzerine 26 Temmuz 2019 tarihinde Ulaştırma ve Altyapı Bakanı'na yazılı soru önergesi sundum. Cevapta 'Uçakta taşınan kargonun içeriği, alıcısı veya gönderenine ilişkin Bakanlığımızda herhangi bir bilgi ve belge bulunmamaktadır. Söz konusu uçakla ilgili ise herhangi bir kayda rastlanmamıştır' deniliyor" ifadelerini kullandı.

Tanal, "6 Aralık 2014'te İran'dan Sabiha Gökçen Havalimanı'na inen, kaçak sigara taşıdığı bildirilen uçakla ilgili çelişkili açıklamalar var. Bu uçak kime ne taşıdı? Bu uçakta madem 19 ton kaçak sigara vardı, niye el konulmadı? O dönem Cumhuriyet başsavcılığına bildirildi mi? Cumhuriyet başsavcılıklarını göreve davet ediyorum" diye konuştu. (HABER MERKEZİ)

Reklam
ÖNCEKİ HABER

HDP'den "Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanunu" değiştirilsin teklifi

SONRAKİ HABER

Polis, kol kırmanın "yasal sınırlar içinde" olduğunu savundu

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...