21 Ekim 2019 14:14

ODTÜ'de Cumhuriyet yürüyüşüne provokatif çağrı

Türk Eğitim-Sen, "Gün hainlere karşı bir olma günüdür" ifadesinin yer aldığı bir bildiriyle ODTÜ'de Cumhuriyet yürüyüşüne çağrı yaptı. Öğrenciler, yürüyüşün provokasyon amaçlı olduğunu söyledi.

Fotoğraf: Ayrıntılı Bilgi/Wikimedia Commons (CC BY-SA 4.0)

Paylaş

Türk Eğitim-Sen Ankara 1 No'lu Şubesi, "Gün hainlere karşı bir olma günüdür" diyerek ODTÜ’de Cumhuriyet yürüyüşü gerçekleştirme kararı aldı. Ankara’daki üniversitelerde bulunan ülkücü gruplar ise "Kırım olabilir" gibi ifadelerle ODTÜ’deki yürüyüşe çağrı yaptı. Sendika diğer çağrılarla bir ilişkisi olmadığını savunurken, ODTÜ öğrencileri yürüyüşün provokasyon amaçlı olduğuna dikkat çekerek, “Sessizliğini koruyan ODTÜ yönetimi öğrencilerin güvenliğini nasıl sağlayacağına dair açıklama yapmalı” dedi.

Türk Eğitim-Sen Ankara 1 No'lu Şubesi, “ODTÜ’lüler Cumhuriyet'e ve Bayrağına Sahip Çıkıyor, Sende Katıl” başlıklı bir bildiriyle, 23 Ekim Çarşamba günü ODTÜ’de bir yürüyüş yapacağını açıkladı. Yürüyüşün çağrı bildirisinde “Gün hainlere karşı bir olma günüdür” gibi ifadeler kullanıldı. Sendika tarafıından yürüyüş kamuoyuna duyurulmadan önce Ankara’da bulunan ülkücü gruplar, “Yıllar sonra ODTÜ’ye gireceğiz”, “Kırım olabilir” ifadeleriyle yürüyüşe çağrı yaptı. ODTÜ öğrencileri ise konuya ilişkin bir açıklama yayımladı.

"CUMHURİYET YÜRÜYÜŞÜ ADI ALTINDA BİR PROVOKASYON"

ODTÜ öğrencileri tarafından yapılan açıklamada, "Hainlere karşı birliğimizi gösterelim" diyerek bir fetih havası yaratılmaya çalışıldığı belirtilerek, yürüyüşün ODTÜ’de bir provokasyon yaratmak için planlandığı ifade edildi. Eşit ve özgür kurumlar olması gereken üniversitelerin, iktidar tarafından uzun süredir kuşatılacak alanlar olarak görüldüğü vurgulanan açıklamada şöyle denildi: “ODTÜ’yü hedef alan saldırıların planlı ve sistematik olduğunun farkındayız. Bunu Melih Gökçek ve üniversite yönetiminin yol anlaşmasının ardından kampüste yaşanan ağaç kıyımından, engellenmek istenen şenliğimizden, ODTÜ Onur Yürüşünü hedef alan polis saldırısından, ODTÜ arazisine bir KYK yurdu yapılmaya çalışılmasından biliyoruz. Bu saldırılar, üniversite içinde tüm bileşenlerin yan yana gelerek ortaya koyduğu birlikteliği, bizlerin yaşam alanlarını ve üniversitenin demokratik yapısını hedef alıyor.”

"SESSİZ KALAN ODTÜ YÖNETİMİ AÇIKLAMA YAPMALI"

Ankara’nın farklı üniversitelerinden araçlarla ODTÜ’ye gireceklerini net bir şekilde ifade eden bu grupların yarattığı tehdide karşı, rektörlüğün halen sessizliğini koruduğu belirtilen açıklamada, “Üniversite öğrenci toplulukları etkinlikleri gerekçesiyle soruşturma geçirirken, ODTÜ’ye dışarıdan ‘kırım yapma’ tehditleriyle organize edilen çeşitli saldırılara zemin hazırlayan bir eyleme göz yumuluyor. ODTÜ yönetimi acilen bir açıklama yapmalı, öğrencilerin güvenliğini nasıl sağlayacağına dair kamuoyunu bilgilendirmelidir” denildi.

SALDIRILARA KARŞI YAN YANA DURMA ÇAĞRISI

Bu yürüyüşün ODTÜ’ye yapılan bir saldırı olduğu belirtilen açıklamada, ODTÜ’yü savunmanın, üniversitelerin eşit, özgür ve demokratik yapısını savunmak olduğu vurgulandı. Açıklamada, planlanan bu saldırının önüne geçmek için bütün ODTÜ öğrencilerine, yan yana durma, ODTÜ’yü savunma çağrısı yapıldı.

TÜRK EĞİTİM-SEN: İSTENMEYEN BİR OLAYDA GÜVENLİK MÜDAHALE EDER

Yürüyüşe ilişkin Evrensel'e konuşan Türk Eğitim-Sen Ankara 1 No’lu Şube Başkanı İbrahim Çömez, yürüyüşü Suriye operasyonuna destek için düzenlediklerini belirterek, Ankara’daki bazı üniversitelerde ülkücü grupların attıkları mesajların kendileriyle ilişkisi olmadığını söyledi. Çömez, "İstenmeyen bir olayla karşılaştığımızda güvenlik birimleri müdahale edecektir. Bizim çağrımızda sadece bayraklarımız olacak. Diğer insanların değerlerine saygılı olarak, dışarıdan sataşmalara karşılık vermeden yürüyüş gerçekleştirecek ve saygı duruşuyla sonlandıracağız" dedi.

(Ankara/EVRENSEL)

Reklam
Reklamsız Evrensel için abone ol
ÖNCEKİ HABER

Almanya Dışişleri Bakanı Maas: Türkiye'nin operasyonu uluslararası hukuka aykırı

SONRAKİ HABER

Arnavutköy'de 14 yaşındaki çocuk, kendisini istismar eden erkekle zorla evlendirilmiş

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...