21 Ekim 2019 13:38

HDP’li Saruhan Oluç: İktidar savaşı bahane edip halkın iradesini gasbediyor

HDP Grup Başkanvekili Saruhan Oluç, Diyarbakır’da HDP’li belediye eş başkanlarının gözaltına alınmasına tepki gösterdi.

HDP Grup Başkan Vekili Saruhan Oluç | Fotoğraf: HDP Basın Bürosu

Paylaş

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Grup Başkanvekili Saruhan Oluç, Meclis’te basın toplantısı düzenleyerek Diyarbakır’da HDP’li belediye eş başkanlarının gözaltına alınmasına tepki gösterdi.

Kayyum atamalarını iktidarın “HDP ve seçmeninden intikam alma operasyonları” olarak değerlendiren Oluç, iktidarın sandıkta kazanamadığını baskı, zor, hile ve hukuk dışı uygulamalarla elde etmeye çalıştığını vurguladı. Oluç, “Kısaca özetlemek gerekirse iktidar Kürt halkına diyor ki; ‘Senin iradeni gasbederim.’ İktidar Kürt halkına diyor ki; ‘Sen seçtiysen sayılmaz.’ İktidar Kürt halkına diyor ki; ‘Senin için hukuk yok.’ ‘Kürtsen belediye başkanı olamazsın, Kürtsen kendi ilini beldeni ilçeni yönetemezsin.’ İktidarın Kürt halkına söylediği bu” diye konuştu.

“İKTİDAR SAVAŞI BAHANE EDİP HALKIN İRADESİNİ GASBEDİYOR”

Oluç, “Bu iktidar, savaşı bahane edip halkın iradesini gasbetmeye devam ediyor. Bu aslında çok açık bir siyasi darbe sürecidir. 31 Mart seçimlerini yok sayma süreci devam ediyor. Bu demokratik siyaseti ortadan kaldırma hamlesi. Ama şunu hep söyledik; 1978’den beri elde edilmiş büyük bir yerel yönetimler birikimi ve deneyimi vardır. Elbette halk bu birikimini, bu deneyimini, bu iradeyi ortaya çıkarma tutumunu asla ve asla terk etmeyecektir. Bu gasp tutumuna karşı mücadelesinden vazgeçmeyecektir” dedi.

MUHALEFETE ÇAĞRI: SUSMA ZAMANI DEĞİL

Diğer muhalefet partilerine de seslenen Oluç, “Belediyelere teker teker kayyum atanmasına bir tutum almadığınız zaman aslında demokratik siyasetin siyasi bir darbe süreciyle ortadan kaldırılmasına göz yumuyorsunuz demektir. Ve bu er ya da geç gelir, bütün toplumsal ve siyasal muhalefeti vuran bir dalga haline dönüşür. O nedenle susmanız ve görmezden gelmeniz kesinlikle doğru bir tutum değildir. Şimdi susma zamanı değildir” dedi.

SOÇİ ZİYARETİ

Gazetecilerin Erdoğan’ın Soçi ziyaretine ilişkin sorusunu da yanıtlayan Oluç, “Rusya ile yapılacak görüşmeleri yapıldıktan sonra tekrar değerlendireceğiz. Ama bizim için önemli olan yarının son gün olmaması. Ateşkes açısından baktığımızda yarın son gün olmamalıdır. Bu durum devam etmelidir. Ve meselelerin biraz evvel de değindiğim gibi konuşarak diyalogla, diplomasiyle, müzakereyle masada çözülmesi için adım atılmalıdır. Çatışma ve savaş asla ve asla sorunların çözümü için bir yol değildir” dedi. (Ankara/MA)

Reklam
Reklamsız Evrensel için abone ol
ÖNCEKİ HABER

İsviçre seçimleri: Yeşiller yükselişte, sağ düşüşte

SONRAKİ HABER

İskender Bayhan: Bölgede paylaşım savaşı var; bu savaşlarda hep en alttakiler ezilir

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...