21 Ekim 2019 12:39

Ankapark’ta ücretleri ödenmediği için iş bırakan işçiler içeri alınmadı

Ankapark'ta ücretlerini alamadığı için iş durduran işçilerin parka girişine izin verilmiyor. Aylardır ücretlerinin yatırılmadığını anlatan işçiler, maaşlarının bir an önce yatırılmasını istiyor.

Fotoğraf: Evrensel

Paylaş

Ankara'da, Ankapark'ta çalışan işçilerinin ücret sorunu devam ediyor. Mayıs-Haziran aylarında ücretlerini alamadığı için çıkan işçilerin ardından, işe yeni giren işçiler de aynı sorunla karşı karşıya kaldı. İşçiler ücretlerinin verilmemesi nedeniyle çarşamba günü iş bırakma eylemi yaptı. Bir gün sonra işe geldiklerinde ise güvenlik görevlilerine verilen talimatla içeri alınmadılar. Herhangi bir açıklama yapmadan işe girmeleri engellenen işçiler, bunun üzerine 5 gün boyunca parkın önünde toplanarak işe geldiklerine ilişkin tutanak hazırladılar. Patronlar ise oyuncakların çalışması için “paranızı yatıracağız” vaadiyle bazı işçileri işe çağırdı. Bir kısım işçi çalışmak için parka girerken, diğer işçiler patronun kendilerini bölmeye çalışmasına tepki gösterdi.

BAYRAMDA ÇALIŞTIRIP, SONRA İZNE GÖNDERDİLER

Yaşadıklarını gazetemize anlatan Harun Çapar, “İşe girdiğimden beri doğru düzgün para alamadım. Bir ay 100 TL, öbür ay 200 TL verdiler. Paramızı istediğimizde haftanın her gününü sayıyorlar. Pazartesi diyorlar, Cuma geliyor ama para yok. Bana bayramda gel çift yevmiye vereceğiz dediler. Kurban bayramının üç günü çalıştım ama bayramdan sonra 6 gün izne gönderdiler” dedi.

"ARAP YARIM ADASINI DOLAŞTIK AMA PARAMIZI ALAMADIK"

Arkadaşı söze girerek şöyle devam etti: “Ne zaman vereceksiniz paramızı deyince parkı satınca diyorlar. Suudi Arabistan'a satacağız dediler, Iraklılara satacağız dediler... Bütün Arap yarım adasının dolaştık, paramızı alamadık.”

Yeni evli olduğunu söyleyen Şakir isimli bir işçi ise, elektrikten suya kadar faturaların biriktiğini anlattı. Özellikle bayramı parasız geçirmenin canlarını çok sıktığını anlatan Şakir, “Çalışıyorsun, alnının teriyle yuvana bakmak istiyorsun. Fakat bayram geldiğinde çocuğa bir şey veremediğin zaman 'niye çalışıyorum' diye düşünüyorsun. En çok o koyuyor insana. Buradaki maaş alamadığı için oyuncak tepesine çıkıp, intihar etmeye çalışanlar da oldu. Artık maaşların verilmesini istiyoruz” dedi.

"HERHANGİ BİR AÇIKLAMA YAPILMIYOR"

İşçiler parkın önünde toplanmalarının ardından, içeri alınmadıklarını kanıtlamak için kapıya yürüdüler. Yürüyüşün ardından yapılan açıklama yapan Hanefi Kansız, “İçeri alınmadığımız için burada bekliyoruz. Patronlar ve müdürler tarafından girişimize izin verilmiyor, herhangi bir açıklama yapılmıyor. Nisan ayından beri maaşlarımızda düzensizlik var. Maaşlarımız geç, eksik ve elden ödeniyor. Herkesin ortalama 3 buçuk aylık maaşı içerde. Ödemek için hiçbir şey yaplmıyor. Artık içeri de alınmıyoruz. Bundan sonra yargı yoluyla hakkımızı aramaya devcam edeceğiz” diye konuştu. (Ankara/EVRENSEL)

Reklam
Reklamsız Evrensel için abone ol
ÖNCEKİ HABER

CHP’li Erbay: Gökova Körfezi’nin katledilmesine izin vermeyeceğiz

SONRAKİ HABER

Dünya Geleceğe Dönüş Günü

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...