21 Ekim 2019 11:55

Denizli'de yargı reformu ve özgürlükler paneli düzenlendi

Denizli’de “Yargı Reformu ve Özgürlükler” isimli panelde AKP’nin Meclise getirdiği yargı reformu tartışıldı.

Yargı reformu paneli afişi

Paylaş

Denizli Demokrasiye Çağrı Grubunun organize ettiği Yargı Reformu Ve Özgürlükler isimli panelde 4 kadın hukukçuyla Ceza Muhakemesi Kanunu ve Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapan Kanun Teklifi masaya yatırıldı.

Avukat Perihan Üge’nin moderatörlüğünü yaptığı panele HDP Milletvekili Meral Danış Beştaş, CHP 26. Dönem Milletvekili Şenal Sarıhan ve Demokrasi İçin Hukukçulardan avukat Yıldız İmrek panelist olarak katıldı. 

HDP Milletvekili Beştaş "Yargı reformu ne getiriyor değil de, ne getirmiyor, bunu anlatacağım" diyerek sözlerine başladı. Yargıda reform diye öne sürülen paketlerin ezilen halklar için hiçbir şey ifade etmediğini dile getirdi. Beştaş savaş demenin ve ya ateşkes demenin yasaklandığını söyledi ve Mecliste tezkereye onay verilmesini eleştirdi.

Avukat Yıldız İmrek de geçmişten günümüze yargıda yapılan her revizyonun emekçi halkları daha çok kıskaca aldığını vurguladı. İmrek "AKP'nin reform diye sunduğu her şey daha çok bir karşı-reform oldu. Demokratikleşme ve özgürlüklerin genişletilmesi amaçlanmış olsa katılımcı ve şeffaf bir yasa yapım süreci olması gerekirdi. Bu yasa AKP koridorlarında bile değil bin odalı sarayda hazırlandı. TMK 7/2'de yapılan değişiklik bir şey ifade etmiyor. Barış akademisyenlerinin, Ayşe öğretmenin ceza almasının nedeni bu cümlenin eksikliği değil yürütmenin yargıya talimat nitelikli suçlamaları ve pelikan medyasının hedef göstermesi idi. Yargı reformu yapılmak isteniyorsa yargı fiilen bağımsız olmalı, OHAL düzeni ile getirilen tüm KHK'lar iptal edilmelidir, bütün düşünce suçları hukuk sisteminden çıkarılmalıdır. 2. yargı paketinde kadın hareketinin kazanımları hedeftedir. Cocuğun istismarcısıyla evlendirilmesi getirilmek isteniyor. Nafaka hakkı hedefe konulmuştur" dedi.

CHP 26. Dönem Milletvekili Sarıhan, "Milletvekillerinin bile ifade özgürlüğü yok. Yargı reformunu en çok dillendiren, en fazla ihlal yapanlardır" dedi. (Denizli/EVRENSEL)

Reklam
Reklamsız Evrensel için abone ol
ÖNCEKİ HABER

İspanya Komünist Partisi (m-l): Katalan halkı geleceğini seçme hakkına sahiptir

SONRAKİ HABER

Avustralya’da sansür protestosu: Tüm gazeteler ilk sayfalarını kararttı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...