20 Ekim 2019 17:59

Çavuşoğlu: Kobani ve Menbic konusunda Ruslarla konuşacağız

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, "Kobani olsun, Menbic olsun buralardan YPG/PKK'lıların çıkarılması konusunu Ruslarla konuşacağız" dedi.

Fotoğraf: DHA

Paylaş

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Kanal 7'de katıldığı Başkent Kulisi programında gündeme ilişkin soruları yanıtladı. Trump'ın mektubuna ilişkin "Bu mektubun uslubu onu bağlar. Kötü söz sahibine aittir. Seviyesi de onu bağlar" diyen Çavuşoğlu, ABD Başkanı için "Cumhurbaşkanımızın da zorlu bir lider olduğunu söylüyor, onun da hakkını teslim ediyor ama 'İyi dostuz, seviyoruz' diyor" ifadelerini kullandı. Çavuşoğlu ayrıca "Kobani olsun, Menbic olsun buralardan YPG/PKK'lıların çıkarılması konusunu Ruslarla konuşacağız" dedi.

Çavuşoğlu'nun açıklamasından öne çıkanlar şöyle:

"ABD 32 KİLOMETRENİN GÜNEYİNE ÇEKECEĞİNİ VADETTİ"

"Vardığımız mutabakatla ABD bu bölgeden YPG/PKK'lı teröristleri tamamen, 32 kilometrenin güneyine çekeceğini vadetti. Bu 120 saatin sonunda biz bu bölgeden tüm teröristlerin çekildiğini görmek istiyoruz. Aynı şekilde silahların da alındığını görmek istiyoruz. Daha sonraki aşamada, bu beş günde 120 saatte mümkün olmayabilir, onların bize saldırmak için burada inşa ettiği tüm mevzilerin yıkılması dahil hepsini görmek istiyoruz."

"RUSLARLA KONUŞACAĞIZ"

"Sınırımızın öbür tarafında Kobani olsun, Menbic olsun buralardan YPG/PKK'lıların çıkarılması konusunu Ruslarla konuşacağız. Tabii bizim şu anda bulunduğumuz yerde rejimin girmesi demek YPG ile beraber girmeleri anlamına gelir. Şu anda YPG ile rejim de iş birliği içinde. Geçmişte de denediler olmadı. Burada olumlu şey, rejimin de BM'ye yaptıkları başvuruda YPG/PKK'yı terör örgütü olarak görmesi. Bizim için hassas olan nedir? Sınırımızın öbür tarafında teröristlerin olmamasıdır. Bu konularda Ruslarla görüşeceğiz. Düşüncelerimizi açıkça ortaya koyacağız. İnanıyoruz ki Ruslarla geçmişte İdlib'de ve diğer konularda olduğu gibi gelecekte de birlikte çalışma konusunda bir mutabakat sağlarız."

"TRUMP'I ÖNCE ABD HALKININ ÇÖZMESİ LAZIM"

"Bir ülkenin başkanı hakkında (Donald Trump) çok fazla şey söylemek istemem ama söyledikleri bizi de ilgilendirdiği için o iniş ve çıkışları biz de görüyoruz. Ama sonuçta ABD halkı rahat çözebildiyse, biz de rahat çözeriz. Önce ABD halkının çözmesi lazım. Çünkü tweetlerinin yüzde ikisi, üçü bizimle ilgiliyse yüzde 95'i 97'si ABD ve diğer konularla ilgili. Cumhurbaşkanımızın da zorlu bir lider olduğunu söylüyor, onun da hakkını teslim ediyor ama 'İyi dostuz, seviyoruz' diyor. Cumhurbaşkanımızın bu kadar kalabalık insanları nasıl topladığını da merak ediyordu, söylüyordu da, şimdi görüyoruz, diğer başkanlardan farklı şekilde büyük salonlarda mitingler yapıyor.

"KÖTÜ SÖZ SAHİBİNE AİTTİR"

"(Trump'ın mektubu) Bu mektubun uslubu onu bağlar. Kötü söz sahibine aittir. Seviyesi de onu bağlar. Zaten en güzel cevabı ABD halkı verdi. Böyle bir mektubun yeri neresidir? Çöp kutusudur. O çöp kutusunun seviyesine de Cumhurbaşkanımız inmez. Hele hele ilavesindeki o terörist başının yalvaran mektubunun yeri çöp kutusudur." (HABER MERKEZİ)

Reklam
Reklamsız Evrensel için abone ol
ÖNCEKİ HABER

YÖK, “14 programda yetenek sınavının kaldırılması” kararını 1 yıl erteledi

SONRAKİ HABER

Gebze’de işçi servisi devrildi: 1’i ağır 8 işçi yaralı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...