Mangal kömürü üretimi yapan mevsimlik işçiler geçinemiyor

Engin ÖZMEN
Hakan TÜRKTAN

Diyarbakır’dan Eskişehir’in Sarıcakaya ilçesindeki 1400 rakımlı Bey Yaylası’na gelerek çadırlarda konaklayan mevsimlik işçiler, meşe odunlarından mangal kömürü üretimi yapıyor. Yaklaşık 1500 kilometrelik yol yaparak Eskişehir’e geldiklerini ifade eden Hasan Temel, “Bir ay kadar başında nöbet tutuyoruz. Mangal kömürü yapmak göründüğü kadar kolay bir iş değil. Yaptığımız işin ağırlığına göre az kazanıyoruz” dedi.

20 Ekim 2019 13:19

.

 

Eskişehir’in Sarıcakaya ilçesine Diyarbakır’dan gelen mevsimlik işçi aileleri, ormandan kestikleri meşe ağaçlarından mangal kömürü yaparak geçimlerini sağlamaya çalışıyor.

Mevsimlik işçiler, 1400 rakımlı Bey Yaylası eteklerine kurdukları naylon çadırlarda yılın 8 ayı yaşamak zorunda kalıyor.

İşçiler, toplanan odun parçalarını günler süren bir çalışmayla kule şeklinde dizerek üzerini saman ve toprakla kapatıyor. Mangal kömürü elde etmek için içten yanması sağlanan kulede yaklaşık 1 ay tutuşmaları için nöbet tutan aileler, geçimlerini bu şekilde sağlamaya çalışıyor.

“BU YIL KÖMÜRDEN PARA KAZANAMIYORUZ”

24 yaşındaki mevsimlik işçi Hasan Temel, bu yıl mangal kömürüne rağbet olmadığı için para kazanamadıklarını söylüyor. Odun toplamadan kömürleri çuvallamaya kadar zor süreçlerden geçen kömürün istedikleri kadar değer görmediğini ifade eden Temel, “Mangal kömürü yapmak göründüğü kadar kolay bir iş değil. Kömürü çıkardıktan sonra paketliyoruz çuvallara ama hem kömür sıcak hem de hava sıcak. Bu sene kömür hiç para etmiyor. Bizim kömürlerimiz değersiz görünüyor. Sattığımız rakamlar kazandırmıyor. Mevsimlik işçi olarak geliyoruz yaklaşık 8 ay burada kalıyoruz. Yurt dışından kömür getirildiğinde bizim kömürlerimiz satılmıyor. Kar yağana kadar havalar soğuk olana kadar bekliyoruz. Ondan sonra ailemizle Diyarbakır’a dönüyoruz. Neredeyse her sene farklı bir şehre gidiyoruz” dedi.

“ÇALIŞIYORUZ AMA KAZANAMIYORUZ”

Mangal kömürü yapan 23 yaşındaki Vedat Kayadelen ise 1500 kilometre yol yaparak Eskişehir’e geldiklerini ancak para kazanamadıklarını söylüyor. Aileleri ve çocuklarıyla birlikte çalışarak mangal kömürü ürettiklerini belirten Kayadelen, “Mangal kömürü üretiyoruz, bu iş çok zor. Çalışıyoruz ama kazanamıyoruz. Çok büyük emeği var bu işin. Bu işi yaparken yaralananlar bile oluyor. Diyarbakır’dan gelip çalışıyoruz. Çuvallarla mangal kömürü satıyoruz, böyle geçinmeye çalışıyoruz. Mangal kömürü denilince çok basit geliyor insanlara ama emeğimiz büyük” diye konuştu.

Çadırda kalan ailelerin ürettiği mangal kömürleri çuvallarla toptancılara kilosu 3 liraya satılıyor.

13 YAŞINDAKİ MEVSİMLİK İŞÇİ

Ailesiyle Diyarbakır’dan Eskişehir’e gelen 13 yaşındaki M.T. gündüz okula gidiyor, kalan zamanlarda ise ailesiyle birlikte çalışmak zorunda kalıyor. (Eskişehir/DHA)

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa