19 Ekim 2019 18:50

Kanser hastası, ilaç mücadelesini kazandı

Denizli’de, akciğer kanseri tedavisi gören Ümmü K., aylık dozu 14 bin TL olan kanser ilacını karşılanması için başlattığı hukuk mücadelesini kazandı.

Fotoğraf: Pixabay

Paylaş

Denizli’de, akciğer kanseri tedavisi gören Ümmü K., aylık dozu 14 bin TL olan kanser ilacının karşılanması için hukuki mücadele başlattı. Açılan davada mahkeme heyeti, ihtiyati tedbir kararı alarak, SGK'nın akciğer kanseri tedavisinde öneme sahip ilacın desteklenmesinin önündeki engeli kaldırdı. Ümmü K.'nin avukatı Mehmet Onur Arslan diğer kanser hastalarının da nivolumab etken maddeli ilacı kullanabilmesi için bu kararın önemli olduğunu belirtti.

MAHKEME ENGELİ KALDIRDI

Tedavi sürecinde halk arasında akıllı ilaç olarak bilinen nivolumab etken maddeli ilacı kullanmak zorunda olan ancak maddi imkansızlıklar nedeniyle alamayan Ümmü K., ilacı karşılamayan SGK'ya dava açtı. Denizli 4. İş Mahkemesi’nde görülen davada, mahkeme heyeti, SGK'nın ilaç maliyetinin devlet tarafından karşılanmasına yönelik engeli ortadan kaldıracak bir adım attı. SGK'nın uygulaması hakkında, ihtiyati tedbir kararı alan mahkemenin bu adımı sonrası, SGK zorunlu olarak kritik ilaç için devlet desteğine onay verdi.

AVUKAT: KARAR EMSAL TEŞKİL EDECEK

Ümmü K.'nin avukatı Mehmet Onur Arslan, alınan kararın emsal teşkil edeceğini belirterek, “İnsan hayatı ve yaşamın kutsallığı her şeyin üstünde. Denizli 4. İş Mahkemesi'nin tedbir kararı SGK'ya ulaştı. Bu tedbir sayesinde ilacın bedelsiz olarak SGK'dan temini mümkün oldu. Karar emsal teşkil edecek. Kanser hastaları ilacın bedelini karşılamak için büyük maddi sıkıntı yaşıyordu. İlacın SGK tarafından ücretsiz olarak karşılanmasının önünün açılması kanser hastalarına müjde oldu” dedi.

Kanserle mücadele eden birçok kuruluşun, hasta ve yakınlarının yakından takip edeceği davanın ilk duruşması Denizli 4. İş Mahkemesi'nde 4 Şubat 2020 tarihinde yapılacak. (Denizli/DHA)

Reklam
ÖNCEKİ HABER

Dersim'de 30 gün süreyle eylem ve etkinlik yasağı

SONRAKİ HABER

Şehir hastaneleri gerçeği (1)

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...