19 Ekim 2019 15:40

Adana Demokrasi Güçleri: Ülkenin beka sorunu toplumsal barış ve ekonomik kriz

Adana Emek ve Demokrasi Güçleri, Suriye’ye yönelik operasyon sırasında yaşanan sivil ölümlerine dikkat çekerek barış ve diyalog çağrısı yaptı.

Fotoğraf: Evrensel

Paylaş

Adana Emek ve Demokrasi Güçleri Suriye’ye yönelik askeri operasyona dair basın açıklaması yaptı. Aralarında İHD, Adana Tabip Odası, Dersimliler Derneği, DİSK Emekli Sen, KESK, HDP, EMEP, Halkevleri, ESP, SYKP, Anadolu Der’in bulunduğu demokrasi güçleri ülkenin sorunlarının çözümü için barış ve diyalog yolunun sağlanmasını talep etti.

9 günlük askeri operasyon sonucunda sivillerin hayatını kaybettiğine dikkat çeken İHD Adana Şube Başkanı İlhan Öngör, Türkiye’nin en büyük beka sorununun toplumsal barış ve ekonomik kriz olduğunu belirterek “Askeri politikalar ve güvenlik politikaları ile  hiçbir sorunumuzun çözülmeyeceğini, aksine ülkemizin temel sorunlarını derinleştireceğini görenler için göz göre göre susma zamanı değildir” dedi.

“TRUMP’IN SÖZLERİ ORTADOĞU’NUN ÖZETİ”

Savaşın halk tarafındaki yıkımına dikkat çeken Öngör, “Kesinleşmeyen bilgiler neticesinde Nusaybin, Suruç Akçakale ve sınır bölgesinde 18 sivil Türkiye vatandaşı yaşamını yitirirken, Suriye tarafında ise 72 sivilin hayatını kaybettiği belirtildi. Aynı zamanda yüzlerce kişi ağır yaralandı. Yaklaşık 300 bin sivilin ise bulunduğu yerleri terk ettiği belirtilmiştir” dedi.

ABD Başkanı Trump’ın “Biraz kavga etmeleri gerekiyor” açıklamasına da değinen Öngör, “Tüm Ortadoğu halkları olarak içinde bulunduğumuz durumun özeti olup, bugüne kadar her daim belirttiğimiz bu durumun egemen kapitalistler tarafından itirafıdır” diyerek bu anlayışa karşı çıkmaya devam edeceklerini söyledi.

“ÜLKENİN TEMEL SORUNU DEMOKRASİ VE ADALETİN YIKIMI”

Ülkenin temel sorununun rekorlar kıran işsizlik, yağmur gibi yağan zamlar, yoksullaşan milyonlar olduğunu ifade eden Öngör, “Ülkemizin temel sorunu demokrasinin ve adaletin yıkımıdır. Ülkemizin temel sorunu bir arada, barış içerisinde, kardeşçe yaşama umudunun karşına dikilen ayrımcı, kutuplaştırıcı, ötekileştirici politikalardır. Ülkemizin temel sorunu, Kürt meselesinin temel hak ve özgürlükler bağlamından çıkarılarak güvenlikçi politikalarla çözülmeye çalışılmasıdır” dedi.

“SAVAŞ ÇIĞIRTKANLIĞI ÜLKEYİ YIKIMA GÖTÜRÜR”

Demokratik diyalog zemininde Ortadoğu’da barışın hamisi olabilecekken savaş çığırtkanlığının ülkeyi büyük bir felakete götürdü uyarısında bulunan Öngör, “Buradan bir kez daha hatırlatıyoruz, savaş çığırtkanlığı yapmak TCK ve BM Medeni ve Siyasi Haklar Sözleşmesine göre suçtur. Eşit, adil, demokratik ve barışçıl bir yaşam kurmanın yegane yolu, savaşa dayalı politikalardan vazgeçerek müzakere yoluyla sorunların çözülmesidir” dedi. (Adana/EVRENSEL)

Reklam
Reklamsız Evrensel için abone ol
ÖNCEKİ HABER

Esenyalı’da kadınlar Evrensel yazarlarıyla buluştu

SONRAKİ HABER

Geçmişin esaretinden kurtulamayan ülke: Lübnan

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...