18 Ekim 2019 21:03

Ekoloji Birliği: Cerattepe direnişi cezaları mücadelemizi engelleyemeyecek

Ekoloji Birliği, Cerrattepe’de direnen yaşam alanı savunucularına ceza verilmesine tepki gösterdi: Cerrattepe direnişi nedeniyle verilen cezalar haklı mücadelemizi engelleyemeyecektir.

Fotoğraf: Özer Akdemir/EVRENSEL

Paylaş

Ekoloji Birliği, Cerattepe için verilen cezalar ve altın madeni hakkında yazılı basın açıklaması yayınladı.Türkiye’deki ekoloji mücadelesinde önemli yer tutan Cerrattepe direnişinin önemine vurgu yapılan açıklamada, değerlerine yönelik her türlü saldırılara ve karalama girişimlerine karşı mücadele edeceklerini ifade edildi.

Açıklamada, "Ülkenin kalbi Cerrattepe’de attı. Halkın kar kış demeden verdiği onurlu mücadeleye tanık olduk. Bileşenimiz Yeşil Artvin Derneği’nin önderliğinde verilen mücadeleyi şirket ve iktidar el ele vererek zorla kırmak istedi. Zor kullanıldı, maden çalışması devam ettirilse de halkın vicdanında mahkûm oldular" denildi.

"BU CEZALARI KABUL ETMİYORUZ"

Halkın toprağına, geleceğine sahip çıkma adına yaptığı eylemler nedeniyle halk aleyhine açılan davaların çoğaldığı belirtilen açıklamada, "Üç yıldır devam eden bir dava sonuçlandı. Cerattepe’de Cengiz Holding tarafından açılmak istenen altın ve bakır madenine karşı yapılan eylemde yolu kapattıkları ve '2911 sayılı toplantı ve gösteri yürüyüş yasasına muhalefet” ettikleri suçlamasıyla açılan dava sonucunda çeşitli cezalar verildi. Bu cezaları kabul etmiyoruz. Hukuksal süreç bitmedi. İtirazlarımızı yapacağız. Ekoloji Birliği olarak ülkenin her tarafında verilen mücadeleyle, toprağımıza, suyumuza; geleceğimize sahip çıkmayı tüm engellemelere, baskılara karşın sürdüreceğiz. Sakarya’da çadır direnişine yapılan saldırı ve gözaltılar, Cerrattepe direnişi nedeniyle verilen cezalar haklı mücadelemizi engelleyemeyecektir. Baskılar, cezalar bizi yıldıramaz. Birliğimiz, mücadelemiz sürecektir" ifadelerine yer verildi. (İzmir/EVRENSEL)

Reklam
ÖNCEKİ HABER

Katalonya'da genel grev: On binlerce kişi bağımsızlık talebiyle sokaklara çıktı

SONRAKİ HABER

Aydın Sezer: İdlib için Meclis tezkeresi gerekiyor

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...