18 Ekim 2019 13:17

KKTC Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı'ya ölüm tehdidi

KKTC Cumhurbaşkanı Akıncı, Suriye operasyonuyla ile açıklamaları nedeniyle ölüm tehditleri aldığını açıkladı.

Fotoğraf: Ali Ruhluel/DHA

Paylaş

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, Suriye operasyonu ile ilgili yaptığı açıklama nedeniyle ölüm tehditleri aldığını açıkladı. Cumhurbaşkanlığı da, Akıncı'ya yönelik ölüm tehdidi ve hakaret içeren mesajlar gönderenlerin isimlerinin yer aldığı bir listeyi Polis Genel Müdürlüğüne teslim etti.

Konuyla ilgili açıklama yapan Akıncı, "Birkaç gün önce yaptığım açıklamalarla belirttiğim görüş ve düşüncelerim karşısında fikir yerine küfretmeyi seçen ve bunu ölüm tehditlerine kadar vardıranlar olmuştur" dedi. Olayla ilgili kişilerin saptandığını ifade eden Akıncı, "Bu kişiler saptanarak Başsavcılık ve Polis Genel Müdürlüğüne iletilmiştir. Bundan sonrası hukuki süreç çerçevesinde ilerleyecektir" dedi.

Akıncı şöyle devam etti:

"Bu topraklarda fikirlerin özgürce ifade edilebilmesi hiçbir zaman taviz vermeyeceğiz temel ilkelerimizden biri olmaya devam edecektir. Küfür ve tehdide yönelenlere karşı aynı üslubu kullanmamız ise asla düşünülmemelidir. Bana güven duyan ve ilk andan itibaren dayanışmasını gösteren herkese bir kez daha teşekkür ederim. Bu vesileyle, yaşananlar bizleri ne kadar rencide ediyor olsa da yazı ve söylemlerimizde, hepimizin düzeyli üslubunu korumasının önemini bir kez daha hatırlatmak isterim."

NE OLMUŞTU?

Kuzey Kıbrıs Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, Suriye'ye yönelik başlatılan operasyona ilişkin sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, "1974’te biz adına Barış Harekatı desek de bu bir savaştı ve akan da kandı. Şimdi Barış Pınarı desek de akan su değil kandır" demişti.

Bu açıklaması sonrası hedef alınan Akıncı, "Şahsım için kullanılan haksız ve yaralayıcı ifadeleri esefle karşılıyor, sahiplerine iade ediyorum. Barış istemenin suçlanıp karalanması kime ne kazandırır?" ifadelerini kullandı.

Akıncı gelen tepkilere, "Barışı savunmak ne zamandan beri suç oldu? Bu istemin suçlanıp karalanması kime ne kazandırır?" sorusuyla karşılık vermişti. (Lefkoşa/DHA)

Reklam
Reklamsız Evrensel için abone ol
ÖNCEKİ HABER

HDP'den ateşkes açıklaması: Çözüm Washington ya da Moskova'da değil

SONRAKİ HABER

Erdoğan: Putin ile neticeye ulaşacağımıza inanıyorum

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...