18 Ekim 2019 09:36

Trump'tan anlaşma değerlendirmesi: Biraz kavga etmeleri gerekiyordu, sonra ayırdım

ABD Başkanı Donald Trump, Suriye'nin kuzeyindeki operasyonu durduran anlaşmayı şöyle tarif etti: Okul bahçesindeki iki çocuk gibi kavga etmelerine izin vereceksiniz, sonra da ayıracaksınız.

Ekran görüntüsü Donald Trump'un miting videosundan alınmıştır.

Paylaş

ABD Başkanı Donald Trump, Texas'taki mitinginde Türkiye'nin Fırat'ın doğusunda gerçekleştirdiği operasyonu durduran anlaşma ile ilgili açıklamalarda bulundu.

Trump, gerçekleştirilen operasyon ve çatışmaları okul bahçesinde kavga eden iki çocuğa benzeterek "Ben biraz kavga etmeleri gerekiyor dedim. Okul bahçesindeki iki çocuk gibi kavga etmelerine izin vereceksiniz, sonra da ayıracaksınız. Birkaç gün kavga ettiler ve oldukça şiddetliydi" dedi ve bu süreçteki tavrının alışılmadık olduğunu kaydetti.

"BİRAZ GERİ ÇEKİLECEKLER"

Askeri harekatı nedeniyle Londra merkezli Suriye İnsan Hakları Gözlemevi'ne göre aralarında sivillerin de bulunduğu 500'den fazla kişi yaşamını yitirdi ve 300 bin sivil yerinden oldu.

Deutsche Welle Türkçe tarafından aktarılan habere göre, Trump bu süreçte 'tek bir damla Amerikan kanının akmadığını' söyledi ve "Biz oraya gittik ve bir ara vermelerini istedik. Kürtler müthişti. Biraz geri çekilecekler" dedi.

Trump IŞİD'lilerin kilit altında tutulmaya devam edeceğini ve IŞİD'le mücadelenin süreceğini belirterek Türkiye'nin de buna hazır olduğunu kaydetti.

Beyaz Saray'ın ABD'nin Suriye’den çekileceğini açıklamasının ardından Başkan Trump'ı hem kendi partisi Cumhuriyetçiler hem de Demokratlar eleştirmişti.

ABD'nin Suriye eski özel temsilcisi Brett McGurk Trump'ın 'kavga eden iki çocuk' benzetmesini 'ayıp ve cahilce' şeklinde niteledi. (HABER MERKEZİ)

Reklam
Reklamsız Evrensel için abone ol
ÖNCEKİ HABER

Hatay'da narenciye işçilerini taşıyan minibüsle tır çarpıştı

SONRAKİ HABER

Eş başkanları tutuklanan Hakkari, Nusaybin ve Yüksekova belediyelerine kayyum atandı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...