17 Ekim 2019 17:52

Orhan Aydın'a "Cumhurbaşkanına hakaret" suçlamasıyla 11 ay 20 gün hapis cezası

Sanatçı Orhan Aydın'a 2 yıl önceki konuşmasında "Cumhurbaşkanı Erdoğan'a hakaret ettiği" suçlamasıyla 11 ay 20 gün hapis cezası verildi. Aydın, karara bir üst mahkemede itiraz edeceğini açıkladı.

Fotoğraf: DHA

Paylaş

Sanatı Orhan Aydın, 2017'deki bir Sivas Katliamı anmasında “diktatör bozuntusu” ifadesini kullandığı için "Cumhurbaşkanı Erdoğan'a hakaret" seçlamasıyla 11 ay 20 gün hapis cezasına çarptırıldı.

Konuşmasında Recep Tayyip Erdoğan'ın adını anmadığını belirten Aydın, üst mahkemeye itiraz başvurusunda bulunacağını açıkladı.

Twitter hesabından ceza kararına dair açıklama yapan Aydın şu ifadeleri kullandı:

“Kuşadası Savcılığı, adını bile anmadan 'Diktatör Bozuntusu' dediğim için, RTE’na hakaretten ertelemesiz 11 ay 20 gün hapis cezası verdi. Oysa yüzlerce emsal dosya sunulmuştu. Yineliyorum. 2 Temmuz 93 Sivas bir katliamdır, gericiliğin ateşe verdiği insanlığın her biri canımdır. Yaşadığım sürece bu katliamın hesabını sormaya devam edeceğim. Azmettiriciler, katiller, katliamı aklayanlar yaşamaktadır. Gericiliğin kin ve nefret ve düşmanlık kusan insan dışılığı ülkemin alnında kara lekedir.

Elbette bir üst mahkemeye itiraz edeceğiz. Adalet varsa beni değil bu davanın halen arkasında duran caniliği yargılamalıdır. Hiç kimse yakılan canlardan kardeşlerimden daha değerli değildir. Metin Altıok, Nesimi Çimen, Behçet Aysan,Asaf Koçak, Asım Bezirci..benim. Yukarıya not..elbette savcılık talep eder yargıç karar verir..burada olduğu gibi..”

(KÜLTÜR SERVİSİ)

Reklam
Reklamsız Evrensel için abone ol
ÖNCEKİ HABER

Medeni Yıldırım davasında ilerleme kaydedilmedi

SONRAKİ HABER

Ferhat Tunç: Savaşın, zulüm ve zorbalığın karşısındayım

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...