17 Ekim 2019 16:47

Garo Paylan, operasyonun ekonomiye etkisinin tespiti için Meclis araştırması istedi

HDP Milletvekili Paylan, Suriye'ye yönelik operasyonun ekonomiye etkilerinin tespiti için Meclis'e önerge verdi.

Garo Paylan | Fotoğraf: MA

Paylaş

HDP Milletvekili Garo Paylan, Suriye'ye yönelik süren operasyonun Türkiye'nin ekonomisine etkilerinin tespiti için Meclise araştırma önergesi verdi.

Suriye'ye yönelik askeri operasyon devam ederken Hakların Demokratik Partisi (HDP) Diyarbakır Milletvekili Garo Paylan, operasyonun Türkiye ekonomisine olan etkilerinin nitelikli biçimde tespit edilmesi için Meclise araştırma önergesi verdi. Paylan önergesinde, "Ekonomik krizin başlangıç tarihinin; barış sürecinin bitirilip, savaş politikalarının devreye konulması tarihine denk gelmesi tesadüf değildir. Savaş politikalarının, ekonomiye doğrudan ve dolaylı zararlarının, ekonomik krizin başlamasında ve derinleşmesindeki en önemli etken olduğu aşikardır" diye belirtti.

"KAMUYA MALİYETİ 160 MİLYAR TL"

Operasyonun yalnızca bütçe içi ve bütçe dışı harcamalarla kamuya maliyetinin 2019 yılında 160 milyar TL’yi bulacağının beklendiği üzerinde duran Paylan, "Oysa güvenlik harcamaları, barış sürecinin sürdüğü 2014 yılında yalnızca 40 milyar TL idi. Savaş politikalarına harcanması öngörülen 160 milyar TL ile 5.5 milyon EYT’linin sorunu çözülebilir, tarım kredi borçları silinerek çiftçi içinde bulunduğu dar boğazdan çıkartılabilir, milyonlarca öğrencinin geçinmek zorunda olduğu düşük miktardaki öğrenci kredileri iyileştirilebilir ve mevcut kredi borçları silinebilir, ay sonunu getiremeyen işçi, memur ve emeklinin gelirleri artırılabilirdi" diye belirtti.

"FATURA DAR GELİRLİLERE ÖDETİLECEK"

Önergenin devamında şu ifadelere yer verildi:

"İktidar savaş ve güvenlikçi politikalara yaptığı büyük harcamaları, dar gelirli vatandaşlarımızın elektrik, doğalgaz, ulaşım gibi temel ihtiyaçlarına yaptığı fahiş zamlarla finanse etmeye çalışmaktadır. AKP’nin güvenlikçi politikaları ve savaş saplantısı nedeniyle bir ‘beka sorunu’ olarak halka sunulan savaş, aslında AKP iktidarının bekası uğruna gerçekleştirilen bir savaştır. Savaşın faturası yine dar gelirlilere ödetilecektir. Zamlar, vergiler ve daha fazla yoksullukla karşı karşıya kalacak halk, AKP’nin savaş ekonomisini finanse edecektir. İktidarın çok yönlü bedellerini göz ardı ederek hayata geçirdiği savaş politikalarının ülkemiz ekonomisinin içinde bulunduğu krizi derinleştirmemesi için alınabilecek tedbirleri belirlemek adına Türkiye Büyük Millet Meclisi sorumluluk almalıdır. Bu sorumluluğun yerine getirilmesi için bir Meclis Araştırması açılmasını talep ediyoruz." (Ankara/MA)

Reklam
ÖNCEKİ HABER

Esad: Türkiye'ye Suriye’nin her yerinde karşılık vereceğiz

SONRAKİ HABER

Kara Kuvvetleri ve Adalet Bakanlığında "FETÖ" operasyonu: 79 kişi gözaltında

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...