17 Ekim 2019 11:25

Kürtçe konuştuğu için saldırıya uğrayan Ekrem Yaşlı yaşadıklarını anlattı

Kürtçe konuştuğu için ırkçı saldırıya uğrayan Ekrem Yaşlı, olayın ayrıntılarını anlattı. Yaşlı, hastane çalışanlarının olayın üstünü kapatmaya çalıştığını söyledi.

Ekrem Yaşlı | Fotoğraf: MA

Paylaş

Hastanede tedavi gören eşiyle Kürtçe konuştuğu için ırkçı saldırıya uğrayan 74 yaşındaki Ekrem Yaşlı, olayın ayrıntılarını anlattı. Yaşlı, "Burası Türkiye Cumhuriyeti" diyerek kafasına soda şişesi ile vuran 22 yaşındaki saldırgana kimsenin tepki göstermediğini söyledi. Hastane çalışanlarının olayın üstünü kapatmaya çalıştığını ileri süren Yaşlı, serbest bırakılan saldırgandan şikayetçi olduğunu aktardı.

Çanakkale 18 Mart Üniversitesi Hastanesinde göz ameliyatı olan eşi Bedriye Yaşlı'ya refakat eden 74 yaşındaki Ekrem Yaşlı, 15 Ekim günü eşiyle sadece Kürtçe konuştuğu için başka bir hasta yakının ırkçı saldırısına maruz kaldı. Çiftin kendi aralarında Kürtçe konuşmasından rahatsız olan saldırgan, bir anda "Burası Türkiye Cumhuriyeti" diyerek saldırdığı Ekram Yaşlı’nın kafasına elindeki soda şişesi ile vurdu. Saldırgan, olayın ardından ifadesi alındıktan sonra serbest bırakıldı. Yaşlı, kendisine saldıran kişinin Hakan Kalmaoğlu adlı başka bir hasta yakını olduğunu söyledi.

Başından yaralanıp tedavi altına alınan Yaşlı, yaşadıkları olayın ayrıntılarını Mezopotamya Ajansı’na (MA) anlattı.

"BİZİM LİSANIMIZ KÜRTÇE, KENDİ DİLİMİZLE KONUŞUYORUZ"

Göz ameliyatı olan eşiyle hastanenin iki yataklı bir odasında kaldıklarını dile getiren Ekrem Yaşlı, eşiyle Kürtçe konuştukları sırada yan yataktaki hasta yakınının kendilerine dönük "Ne bıdı bıdı yapıyorsunuz" dediğini söyledi. Bunun üzerine kendisinin de "Bizim lisanımız Kürtçe, biz Kürdüz, kendi dilimizle konuşuyoruz" yanıtı verdiğini belirten Yaşlı, sonrasında yaşananları söyle paylaştı:

"Aradan 5 dakika geçtikten sonra annesi ondan su istedi. Annesine suyu uzatırken, bana ters ters baktı. Ben de kafamı kaldırıp baktım. Neden baktığımı sorunca, 'Bakmak yasak mı?' diye sordum. Bana 'Oğlum bana bakma, sen benim kim olduğumu biliyor musun?' dedi. Öyle tersleyince, bir iki nasihat etmek istedim. Senin de hastan var, benim de hastam var diyecektim ki eline soda şişesini aldı. Kapıya yakındım. Saldıracağını anlayınca kafamı odadan çıkarıp 'Güvenlik yok mu?' dediğim anda 'Burası Türkiye Cumhuriyeti' diyerek arkamdan vurdu. Şişe kafamda kırıldı. Yüzümü döndüğümde kırık şişe ile bir daha vurdu. Kanlar içinde kaldım ve sersemleştim. Duvara dayanarak düşmemeye çalıştım."

KİMSE TEPKİ VERMEDİ

Kendisi kanlar içerisinde kalırken saldırganın hiçbir şey olmamış gibi odadan çıktığını söyleyen Yaşlı’nın canını en çok yakan ise o anlara şahitlik edenlerin hiçbir tepki vermemesi olmuş. Maruz kaldığı saldırı sonrası Yaşlı’nın kafasına 20 dikiş atıldı.

ANNESİNE O YOKKEN YARDIMCI OLUYORDU

Yaşlı, kendisine saldıran Hakan Kalmaoğlu'nun annesine, o yokken ara ara yardımcı olduğunu da söyledi. Yaşlı, "Fazladan ekmek alıp veriyordum onlara da. Ben hiç kötü gözle bakmadım. Benim kimseye karşı kötü bir niyetim yoktu. İnsan gibi konuştum ama beni hiç dinlemedi ve saldırdı" diye konuştu.

"SUÇU GİZLEMEYE ÇALIŞIYORLAR"

Yaşadığı olay sonrası hastane polisi, doktor ve hemşirelerin kendisinden, saldırgandan şikayetçi olmamasını istediğini söyleyen Yaşlı, "özürlüdür, raporludur" denilerek vazgeçirilmeye çalışılsa da saldırgandan şikayetçi olduğunu söyledi.

Yalçın da hastane yönetimi, polis ve güvenlik görevlilerinin olay sonrası saldırgandan şikayetçi olmamaları için elinden geleni yaptıklarını ifade etti.

Şahsın özürlü olma gibi bir durumunun söz konusu olmadığını vurgulayan Yalçın, "Suçu gizlemeye çalışıyorlar" dedi.

"ÜLKEYİ YÖNETENLERİN DE SORUMLULUĞU VAR"

Olaydan 10 dakika sonra hastaneye gittiğini söyleyen çiftin aile dostu olan Nihat Yalçın ise bu tür olayların yaşanmasının sebebinin ülkeyi yönetenler olduğunu ifade etti. Irkçı söylemler gelişince bu tür saldırıların yaşandığını söyleyen Yalçın, "Sadece saldırıda bulunan şahıs değil, ülkeyi yönetenlerin de sorumluluğu var" dedi.(İstanbul/MA)

Reklam
Reklamsız Evrensel için abone ol
ÖNCEKİ HABER

Depremde hasar gören İÜC Veteriner Fakültesi, hizmetini konteynerlerde sürdürecek

SONRAKİ HABER

Demokrasi İçin Birlik'in yasaklanan toplantısını Levent Tüzel ile konuştuk

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...