17 Ekim 2019 17:22
Son Güncellenme Tarihi: 17 Ekim 2019 19:36

AP Başkanı: Türkiye'nin üyelik müzakereleri askıya alınmalı

Almanya Başbakanı Angela Merkel ve Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron'dan Fırat'ın doğusunda sürdürülen operasyona karşı açıklamalar geldi.

Fotoğraf: AA

Paylaş

Avrupa Birliği liderleri Erdoğan yönetiminin Kuzey Suriye’ye yönelik operasyonuna sert söylemlerle karşı çıkmalarına ve silah satış izinlerini askıya almalarına rağmen, alınan kararların yaptırım gücünün yetersizliği tartışma konusu. Erdoğan’ın “Kapılar açar mültecileri gönderirim” şantajı da hâlâ etkili. AB zirvesi öncesi Almanya’dan bir kez daha “Operasyonu durdurun” açıklaması gelse de 2019’un ilk 8 ayında Türkiye’ye yönelik rekor silah satışı, yeni alınan ambargo kararının etkisiz olacağına işaret ediyor. Hollanda’dan da dün “Türkiye’siz NATO olmaz” açıklaması gelirken Macaristan gibi birçok ülke de “yeni mülteci akını” istemiyor. Norveç Adalet Bakanı JøranKallmyr, “Avrupa, Erdoğan’ın politikaları sonucunda esir alınmış durumda” yorumu yaptı.

AP BAŞKANINDAN ÜYELİK MÜZAKERELERİ ÇAĞRISI

Avrupa Birliği (AB) liderlerinin iki günlük zirvesi başladı. Zirveye katılan Avrupa Parlamentosu (AP) Başkanı David Sassoli'den Türkiye ile ilgili AB üyelik müzakerelerinin askıya alınması ve yaptırımların sertleştirilmesi talepleri geldi.

AB Konseyi'nin liderler zirvesinin açılışında basın toplantısı düzenleyen yeni AP Başkanı David Sassoli, Suriye'nin kuzeydoğusundaki Barış Pınarı Harekatı gerekçesiyle Türkiye'ye daha sert yaptırımlar uygulanmasını talep etti.

“Savaş eylemi olarak görüyoruz” dediği harekatın 'derhal durması' çağrısında bulunan Sassoli, buna karşı AB'nin siyasi ve demokratik adımlar atmasını istediklerini, NATO ve BM Güvenlik Konseyi'nde de harekete geçilmesi gerektiğini söyledi.

Türkiye'ye silah satışlarını askıya alma kararı alan AB ülkelerinin bunu yürürlükteki anlaşmalara da uygulamaları çağrısını yapan AP Başkanı, Türkiye'nin AB'ye üyelik müzakerelerinin askıya alınması talebinde de bulundu.

'TÜRKİYE AB'YE KULAK VERSİN'

Türkiye'nin AB'yi dinleme ve dikkate alma zamanının geldiğini dile getiren ​Sassoli, AB'den Türkiye'ye sözünü dinletmesi için gerekeni yapmasını istedi.

“Türkiye durmazsa ne yapılacağı” soruları üzerine AB'nin yapabileceği çok şey olduğunu savunan AP Başkanı, sert ekonomik yaptırımlar uygulanması, AP'nin daha önce de tavsiye ettiği gibi AB üyelik müzakerelerinin askıya alınması gerektiğinden söz etti.

MERKEL: OPERASYONU DURDURUN

Almanya Başbakan Angela Merkel, Türkiye’ye askeri harekata son verme çağrısını yineledi, ancak 3 milyon 600 bin Suriyeli mülteciye ev sahipliği yapan Türkiye’nin “çok önemli insani” bir katkı yaptığını da savundu. Merkel, dünkü Avrupa Birliği zirvesi öncesi Alman parlamentosunda yaptığı açıklamada, “Son günlerde Türkiye’yi Kürt ordusuna karşı operasyon için uyardım, bugün tekrar söylüyorum” dedi. Merkel, “yaşananların büyük bir insanlık dramı olduğunu” belirterek, “Jeolopolitik etkileri olacak. Almanya, Türkiye’ye bu şartlar altında silah vermeyecek” ifadelerini kullandı.

3,6 MİLYON MÜLTECİ İÇİN TEŞEKKÜR!

Öte yandan Türkiye'deki mültecilerle ilgili konuşan Merkel, "Türkiye'nin 3,6 milyon mülteciye ev sahipliği yapmasını ciddiye alıyoruz. Bu sorunun çok önemli olduğunu ve Türkiye'nin büyük bir yük aldığını biliyoruz" ifadesini kullandı.

İÇİŞLERİ BAKANI SÜLEYMAN SOYLU AVRUPA’YI MÜLTECİLER ÜZERİNDEN TEHDİT ETTİ

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, mülteciler üzerinden Avrupa ülkelerini tehdit etti.

Soylu, “Düzensiz göçte şu anda boğazımıza kadar geldik. Şu anda sahil güvenliğimizin 200’e yakın botu, sahil kurtarma gemisi, deniz kurtarma aracımızın yüzde 70’i sadece düzensiz göçle mücadele etmektedir. Kapasitemizin dört katı çalışıyoruz. Sahil Güvenlik kapasitemizin dört katı değil, kendi kapasitemizle çalışalım. O zaman Yunanistan’a ilk hafta 7 bin göçmen geçer. İkinci hafta 100 bin, üçüncü hafta 200 bin. Bir ayda Avrupa’ya geçen göçmen sayısı 400 bini bulur. Bu bir tehdit değil tespit. Avrupa’ya sormak isterim. Siz ne yaptığınızın farkında mısınız?” dedi.

"ALMANYA VE DİĞER AB ÜLKELERİ SİLAH İHRACATINI DURDURDU"

Emmanuel Macron da harekata değinerek, "Almanya ile AB ülkelerinin Türkiye'ye yaptığı silah ihracatlarını durdurmasını sağladık" ifadesini kullandı.

Macron, "Bir tarafta PKK'ye yakın milisler var ve bunlar teröristler, diğer tarafta savaşçılar var (YPG'liler), bunlar PKK'ya bağlı olmayan ve Suriye'de (DEAŞ'e karşı) mücadelede bize yardım etti. Bu ikisini birbirinden ayırt etmek gerekiyor." dedi.

Macron, Fransa'dan Suriye'ye savaşmaya giden IŞİD'lilerin tekrar ülkeye gelmesinin söz konusunu olmadığının altını çizdi.

HOLLANDA: NATO, TÜRKİYE’SİZ YAPAMAZ

Daha önce Türkiye’ye “Operasyonu durdurun” çağrısı yapan ve silah satışına son veren ülkelerden biri olan Hollanda’nın Başbakanı Mark Rutte, dün ise “Türkiyesiz NATO olmaz” dedi. Rutte, meclis oturumunda milletvekillerinin sorularını yanıtlayarak, “Türkiye, NATO’nun en güçlü üyelerinden biri. NATO’nun jeopolitik ve stratejik açıdan Türkiyesiz yapabileceğini zannetmiyorum”ifadelerini kullandı.

Suriye’deki IŞİD’lileri Hollanda’ya getirmenin ise “imkansız” olduğunu savunan Rutte, şu anda diğer ülkelerin de bu konuda birlikte hareket ettiğini ve hiçbirinin onları geri getirmekle meşgul olmadığını ileri sürdü.

‘MÜLTECİLERİ SALARIM’ TEHDİDİ İŞE YARIYOR!

AB Zirvesi öncesi açıklama yapan bir diğer lider de Macaristan Başbakanı ViktorOrban oldu. Orban, Suriye’den 3 milyondan fazla mültecinin Türkiye’ye sığındığını ve ilerleyen haftalarda Türkiye’nin bu kişilerle ilgili karar almasının beklendiğini kaydederek, “Türkiye’de iki şey olabilir, Ankara’da ilgili kurumlar ya bunları geri Suriye’ye gönderecek ya da Avrupa’ya doğru yola çıkaracak. Türkiye eğer ikincisini seçerse o zaman olağanüstü büyük insan kitleleri Macaristan’ın güney sınırlarına ulaşacak. Biz Avrupa Birliği’ne (AB) Türkiye’nin ülkelerini terk ederek kendisine sığınan Suriyelilerin dönebileceği kentleri inşa edebilmesi için para vermesini tavsiye ediyoruz. Aksi takdirde bu insanlar Avrupa’ya gelecek. Macaristan’ın durumu da diğer AB ülkelerine göre farklı çünkü onlar Balkan göç rotasıyla komşu değiller. Onlar güvende çünkü onları biz koruyoruz.”

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Avrupa ülkelerine yönelik “3.6 milyon mülteciyi göndeririz” açıklaması üzerine konuşan Norveç Adalet Bakanı Jøran Kallmyr de, “Avrupa, Erdoğan’ın politikaları sonucunda esir alınmış durumda. Sığınma arayan 3.6 milyon mülteci, Avrupa’nın hazır olmadığı boyutta bir kaos yaratacaktır” dedi.

ZİRVE ÖNCESİ YORUMLAR: MUTABAKAT YOK

AB Liderler Zirvesi öncesi DW Türkçe’ye konuşan Avrupa Dış İlişkiler Konseyinin (ECFR) Berlin Direktörü Josef Janningde, AB üyeleri arasında Türkiye’ye yaptırım uygulanması konusunda mutabakat olmadığına dikkat çekti. Janning, bazı AB üyesi ülkelerin, Türkiye’ye gösterilecek çok sert bir tepkinin yeni bir mülteci akınına yol açmasından endişe ettiğini söyledi. Düşünce kuruluşu Carnegie Uluslararası Barış Vakfı Uzmanı MarcPierini’ye göre, “Acı gerçek şu ki, Türkiye’nin harekatı Avrupa’ya düşman yüzlerce cihatçının serbest kalmasına yol açtı, insani acil durumu tetikledi. Operasyon Moskova ve Şam’ın elini güçlendirirken, NATO’yu baltalıyor.”

AB’nin eski Türkiye Büyükelçisi de olan Pierini, Türkiye ekonomisinin içinde bulunduğu sıkıntılı sürece dikkat çekerek Suriye harekatının Türkiye için hayati öneme sahip Avrupa yatırımlarını çok daha riskli hale soktuğunu söyledi. Pierini, “Bu gelişmeler şirketler için belirsizliği artırıyor. Volkswagen’ın Türkiye’ye yatırım kararını dondurması buna çok önemli bir örnek teşkil ediyor” dedi.

MISIR: YAPTIRIMLARDAN MEMNUNUZ

MISIR Dışişleri Bakanlığı, Trump’ın Türkiye’ye, Suriye’nin kuzeydoğusunda yürüttüğü ‘Barış Pınarı’harekatından dolayı uyguladığı yaptırımlarla ilgili bir açıklama yaptı. Açıklamada, “Mısır, ABD Başkanı Donald Trump’ın son gelişmeler ışığında Suriye topraklarına yönelik devam eden Türkiye saldırılarının açıkça reddedildiğini gösteren tavrı ve Türk rejimine uygulanan ön yaptırımları memnuniyetle karşılıyor” ifadeleri kullanıldı. (HABER MERKEZİ)

Reklam
Reklamsız Evrensel için abone ol
ÖNCEKİ HABER

Gebze'de Sarılar Group’ta iş cinayeti: 1 işçi hayatını kaybetti, 6 işçi yaralandı

SONRAKİ HABER

Konya'da 65 yaşındaki mevsimlik tarım işçisi ölü bulundu

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...