18 Şubat 2011 02:35

Uyuşturucuya karşı yürümek de suç!

BDP’nin gençlik yapılanması olan Demokratik Yurtsever Gençlik (DYG) üyesi gençlere, savcının birbirinden ilginç sorular yönelttiği ortaya çıktı. “Örgüt üyesi” oldukları için tutuklanan öğrencilerin suçları arasında; BDP’ye gitmek, vicdani ret açıklamasına katılmak, ana dil

Uyuşturucuya karşı yürümek de suç!

Paylaş

BDP’nin gençlik yapılanması olan Demokratik Yurtsever Gençlik (DYG) üyesi gençlere, savcının birbirinden ilginç sorular yönelttiği ortaya çıktı. “Örgüt üyesi” oldukları için tutuklanan öğrencilerin suçları arasında; BDP’ye gitmek, vicdani ret açıklamasına katılmak, ana dilde eğitim istemek, fuhşa karşı yürüyüş yapmak yer alıyor.
15 Şubattan bir hafta önce polis Kürtlerin yoğunlukta yaşadığı Esenyurt, Beyoğlu, Fatih, Okmeydanı, Bağcılar, Sultangazi, Kağıthane gibi semtlerde ev baskınları yaptı. İşçi gençlerin hedefte olduğu ev baskınları ve yine aynı semtlerde kimlik kontrollerini sıklaştıran polis, “esmer” oldukları, “şüpheli yürüdükleri”, “şüpheli baktıkları” gerekçesiyle onlarca kişiyi gözaltına aldı.
İstanbul Emniyetinden gözaltılara ilişkin yapılan açıklamada, “15 Şubat öncesi önlem amaçlı operasyon yapıldı” denildi. Gözaltına alınanlardan çoğunluğunu İstanbul Üniversitesi ve Yıldız Teknik Üniversitesi öğrencilerinin oluşturduğu 25 kişi, “Örgüt üyesi” oldukları iddiasıyla tutuklandı. İstanbul Cumhuriyet Savcılığı tarafından yürütülen soruşturma kapsamında gözaltına alınanlara yöneltilen sorular ise, “Örgüt üyeliği bunun neresinde?” dedirtecek cinsten. “Gizlilik var” gerekçesiyle soruşturma hakkında avukatlara dahi bilgi verilmezken, 14 Şubatta adliyeye sevk edilen 20 öğrenciye savcının sorduğu sorular birbirinden ilginç. Savcının gençlere ilk sorduğu soru, “BDP İstanbul İl Örgütüne neden gittiniz?” oldu. Savcının gözden kaçırdığı ya da görmek istemediği ise DYG’nin BDP’nin parti tüzüğünün 69. maddesine göre kurulmuş olması. Sorulan sorular arasında bir başka dikkat çeken soru ise, vicdani ret eylemlerine destekçi olarak katılmak. Savcının suç olarak gördüğü konulardan biride DYG’nin geçtiğimiz yıl başlattığı, “Fuhşa, Ajanlaştırmaya, Uyuşturucuya ve Yozlaştırmaya Son” kampanyası oldu. Savcının rahatsız olduğu konulardan biri de, “Ana dilde eğitim” talebi. (İSTANBUL)

ÖNCEKİ HABER

Bir toplu mezar iddiası da Ovacık’tan

SONRAKİ HABER

Denizli EYT, 10 Şubat'ta Ankara buluşmasında olacak

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa