16 Ekim 2019 19:26

İzmir Barosu LGBTİ+ Hakları Komisyonu 1.yılını doldurdu

İzmir Barosu LGBTİ+ Hakları Komisyonu, kuruluşunun 1. yılında: Komisyon, LGBTİ'lerin hak taleplerinin görünür kılınması amacıyla kuruldu.

Fotoğraf: Evrensel

Paylaş

İzmir Barosu LGBTİ+ Hakları Komisyonu’nun kuruluşunun 1. yılına ilişkin olarak İzmir Barosu önünde bulunan Özgür Kürsü’de basın açıklaması düzenledi.

LGBTİ+ Hakları Komisyonu olarak yapılan açıklamayı komisyon üyesi Evrim Demirtaş okudu. Demirtaş LGBTİ'lerin hak taleplerinin görünür kılınması amacıyla kurulan komisyonun diğer barolarda da komisyonlar kurulmasına öncülük ettiğini söyleyerek, 1 yıllık süre zarfında komisyonun çalışmalarına değindi.

Demirtaş, "Cinsel Yönelim ve Cinsiyet Kimliği Temelli Ayrımcılık, Cinsiyetçilik ve İnsan Hakları konulu söyleşi, Kaos GL ortaklığı ve Bilgi Üniversitesi paydaşlığında Cinsel Yönelim ve Cinsiyet Kimliği Temelli Ayrımcılık Konulu Bireysel Başvurularda (AYM / AİHM) Avukatların Kapasitesinin Arttırılması Eğitimi, LGBTİ+ 101 Temel Kavramlar Semineri, Hak ihlallerine ve nefret suçlarına karşı hukuki girişimlerde bulunularak basın açıklamaları” gibi gerçekleştirdikleri çalışmaları sıralayarak, katledilen trans kadın Hande Buse Şeker davasının Baro adına takibinin sağlandığını ekledi.

Komisyonun çalışmalarına geçen sene olduğu gibi bu sene de tüm hızıyla devam edeceğini söyleyen Demirtaş, her iki haftada Çarşamba günleri yaptıkları komisyon toplantılarına da tüm avukat ve stajyer avukat meslektaşlarına katılımları için davet ederek sözlerini bitirdi. (İzmir/EVRENSEL)

Reklam
Reklamsız Evrensel için abone ol
ÖNCEKİ HABER

Ege Üniversitesinde kadınlar tacize ses vermeye çağırıyor

SONRAKİ HABER

DİB: Birlikte hareket edersek kayyumların üstesinden gelebiliriz

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...