16 Ekim 2019 17:27

KESK, DİSK, TTB ve TMMOB üyesi kadınlardan Eskişehir'de "Haklarımız Var" paneli

Eskişehir’de KESK, DİSK, TTB ve TMMOB üyesi kadınlar, 6284 sayılı kanun ile İstanbul sözleşmesinin bilinirliğinin artması için "Haklarımız Var" başlıklı panel düzenliyor.

"Haklarımız Var" panel afişi

Paylaş

Eskişehir’de KESK, DİSK, TTB ve TMMOB üyesi kadınlar, 6284 sayılı kanun ile İstanbul sözleşmesinin kadınlar tarafından bilinirliğinin artması için birlikte  ‘Haklarımız Var’ paneli düzenliyor. Birçok yerde yapılacak olan panele, Avukat Neriman Ersin ve Heval Yıldız Karasu konuşmacı olarak katılacak. ‘Haklarımız Var’ adı verilen panelin ilki 18 Ekim 2019 Cuma Günü saat 18.30’da Eğitim Sen Eskişehir Şube Binasında yapılacak. 

Konu ile ilgili yazılı açıklama yapan KESK, DİSK, TTB ve TMMOB üyesi kadınlar, 6284 sayılı kanun ve İstanbul Sözleşmesi’nin kadınların mücadeleleri sonucu elde edildiğine dikkat çekti. “Kadınlar için kazanım sayılacak bu yasal normların neden hedef haline getirildiği ile ilgili bilgilendirme toplantıları yapmamızın artık yakıcı bir ihtiyaç haline geldiği konusunda hemfikirdik.  Çünkü şiddet ne sanıldığı kadar uzağımızda ne de bizden azade bir olguydu” ifadelerinin yer aldığı açıklamada, kadınlar için şiddetin ekonomik, sosyal sınıflandırmalarının olmadığını vurgulandı. Tüm kadınların bir yönüyle şiddete maruz kaldığının kaydeden kadınlar, açıklamada, “Şiddetle mücadelenin en önemli adımlarından biri önleyici, koruyucu tedbirler talep etmek ve bunun için mücadele etmekse bir diğer adımı da şiddet sonrası nasıl davranacağımız, haklarımızın neler olduğu konularında bilgi sahibi olmaktır. Şiddetle bütünlüklü bir mücadele konusunda kadınların her zaman yan yana, omuz omuza olması gerekliliğine olan inancımızla 18 Ekim 2019 Cuma günü saat 18.30’da yapacağımız bilgilendirme toplantısı bizim için sadece bir başlangıçtır” ifadelerine yer verdi.

Açıklamada tüm emekçi mahallelerinde, sokaklarda, kadınlara ulaşabilecekleri her yerde haklarını konuşmaya ve yalnız olmadıklarını anlatmaya devam edeceklerinin altını çizen kadınlar, “Kâh bir mahkeme salonunda, kadınların yanında kamuoyu oluşturma çabasında olacağız, kâh 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele Gününde sözümüzü söyleyeceğiz. Kız kardeşlik bağıyla ve kadın dayanışmasına olan inancımızla çıktığımız bu yolda her geçen gün daha da güçleneceğimizi biliyoruz. Ve sevgili kadınlar, bu davet sizindir. Asla yalnız yürümeyelim! 18 Ekim 2019 Cuma günü saat 18.30’da Eğitim Sen Şube Binasında görüşmek üzere” dedi. (Eskişehir/EVRENSEL)


EDREMİT'TE KADINLAR IŞIL ÇETKİN AYDIN İÇİN ADALET İSTEDİ

Geçtiğimiz hafta Balıkesir Edremit'te evli olduğu erkeğin bıçaklı saldırısı sonucu yaşamını yitiren Işıl Çetkin Aydın için adalet isteyen kadınlar, Edremit'te yürüyüş düzenleyerek Cumhuriyet Meydanı'nda yaptıkları basın açıklaması ile olayı kınadı.

(Edremit/EVRENSEL)

Reklam
Reklamsız Evrensel için abone ol
ÖNCEKİ HABER

6 aydır ücretleri ödenmeyen Kocaeli Şehir Hastanesi işçileri çatıya çıktı

SONRAKİ HABER

Nusaybin'den Cizre'ye: Yine biz ölüyoruz, yine biz göç ediyoruz

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...