16 Ekim 2019 15:26

Marmara Üniversitesi Göztepe Kampüsünde inşaat bitmeden dersler başladı

Marmara Üniversitesi Göztepe Kampüsünde inşaatı tamamlanmadan faaliyete geçen binalar hem öğrencilerin hem de üniversite çalışanlarının can güvenliğini tehlikeye atıyor.

Fotoğraf: Mahmut Tanal

Paylaş

CHP İstanbul Milletvekili Onursal Adıgüzel, Marmara Üniversitesi Göztepe Kampüsünde inşaatı tamamlanmadan faaliyete geçen binaları Meclis’e taşıdı.

Öğrencilerin inşaat halindeki binalarda eğitim görmek zorunda bırakıldıklarını belirten Adıgüzel, hem öğrencilerin hem de üniversite çalışanlarının can güvenliğinin tehlikeye atıldığını ifade etti.

Milli Eğitim Bakanının yanıtlaması için soru önergesi veren CHP’li Adıgüzel “Marmara Üniversitesinde öğrenciler şantiye koşullarında derse giriyor. Tavandan düşen demir parçalarından tutun da asansörlerin kullanımının ne kadar güvenli olduğuna dair birçok konu binayı kullanan öğrenciler, akademisyenler ve diğer çalışanlar açısından tedirginlik yaratmaktadır. İnşaat tamamlanmadan; öğrencilerin, akademisyenlerin ve diğer üniversite çalışanlarının can güvenliğini tehlikeye atarak derslere başlanmasının gerekçesi nedir?” diye sordu.

AMFİDE YER BULUNAMIYOR

Yeni binadaki amfilerin kapasitelerinin hukuk fakültesindeki öğrenci sayısına oranla yetersiz olduğu belirten Adıgüzel “Amfilerin yetersizliği nedeniyle öğrenciler ya derse giremiyor ya da dersleri ayakta takip etmek zorunda kalıyor. Oysa bu sorunun binanın yapılmasından önce planlama aşamasında dikkate alınması gerekirdi” değerlendirmesinde bulundu.

“DERSLER İPTAL Mİ EDİLİYOR?”

Fiziki koşullardan dolayı yüksek lisans ve doktora derslerinin iptal edildiğine yönelik şikayetler geldiğini belirten Adıgüzel, “Türkiye’nin sayılı hukuk fakültelerinden birinde fiziki koşullardan dolayı derslerin iptal edilmesi kabul edilebilir bir durum değildir. Yine öğrenciler kütüphanenin taşınma nedeniyle tam faaliyete geçemediğinden şikayetçi. Neredeyse dönem başlayalı bir ay oldu, ama öğrenciler kütüphaneyi kullanamıyor” ifadelerini kullanarak “İnşaatın ne zaman tamamlanacağına dair öngörülen bir tarih var mıdır?” diye sordu. (İstanbul/EVRENSEL)

Reklam
Reklamsız Evrensel için abone ol
ÖNCEKİ HABER

CHP’li Ağbaba: İhraçların ortak özelliği AKP muhalifi, Alevi ve solcu olmak

SONRAKİ HABER

Barolar yeterli sayıya ulaştı, TBB'de olağanüstü genel kurul süreci başlayacak

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...