16 Ekim 2019 15:38

CHP’li Ağbaba: İhraçların ortak özelliği AKP muhalifi, Alevi ve solcu olmak

CHP Milletvekili Veli Ağbaba, KHK ile ihraç edilen ve yaşadığı haksızlığa dayanamayarak kalp krizi sonucu yaşamını yitiren Bülent Uçar'ın işe iade edilmesi kararını "skandal" olarak değerlendirdi.

Bülent Uçar | Fotoğraf, KESK'in Twitter paylaşımından alınmıştır

Paylaş

CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba, OHAL İnceleme Komisyonu’nun 2,5 yıl önce yaşamını yitiren SES Malatya Eski Şube Başkanı Bülent Uçar’ı görevine iade etme kararı vermesini "skandal" olarak değerlendirerek, “AKP ve OHAL Komisyonu insanların hayatını çalmaya devam ediyor. Bülent Uçar, iktidar tarafından beslenen kin damarının kurbanı olmuştur" dedi.

Malatya Devlet Hastanesinde çalışan Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası (SES) Malatya Eski Şube Başkanı Bülent Uçar, 29 Ekim 2016’da yayınlanan 675 sayılı Kanun Hükmünde Kararname ile kamudan ihraç edilmiş, 4 aylık ihraç sürecine ve haksızlığa daha fazla dayanamamış, 2017 Şubat ayında kalp krizi geçirerek hayatını kaybetmişti. OHAL İnceleme Komisyonu ise 2,5 yıl önce hayatını kaybeden Bülent Uçar hakkında işe iadesi kararı verdi. Karar 14 Ekim'de Uçar'ın eşine tebliğ edildi.

"AKP KURUM YÖNETİCİLERİ ELİYLE CADI AVINA ÇIKTI"

Konuyla ilgili yazılı bir açıklama yapan CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Malatya Milletvekili Veli Ağbaba, "AKP, çıkardığı KHK'ler ile kendisine muhalif insanları haksız hukuksuz bir şekilde cezalandırma yoluna gitti. Kurum amirlerinin altına imza attıkları, hiçbir hukuki dayanağı olmayan listelerle binlerce AKP muhalifi/Alevi/sol görüşlü kamu personeli kamudan ihraç edildi. Malatya'da 14 SES üyesinin tamamının Malatya Eğitim ve Araştırma Hastanesi personeli olması, tamamının sol görüşlü, demokrat olması, aynı şekilde Malatya İŞKUR'dan ihraç edilen 5 kişinin 5'inin de Alevi ve demokrat olması AKP'nin kurum yöneticileri eliyle cadı avına çıktığının göstergesidir" dedi.

"KHK’ZEDELER NEFES ALIP VERİYOR AMA YAŞAMIYORLAR"

Bülent Uçar'ın hiçbir davası, soruşturması yokken ihraç edilmesine kalbinin 4 ay dayanabildiğini kaydeden Ağbaba, "OHAL İnceleme Komisyonu kağnı hızında hareket ederek binlerce mağdur yarattı. KHK ve OHAL'zedeler nefes alıp veriyor ancak yaşamıyorlar. İktidar sözcülerinin basit bir eşyaymış gibi anlattıkları, ‘kurunun yanında yanan yaş’ benzetmesi, haksızca ihraç edilen on binlerce insana verdikleri değeri gösteriyor. Bülent Uçar göreve iade edildi ama yaşama iade diye bir şey maalesef yok. Vicdanlarını askıya asmış bu iktidar yöneticilerinin tek derdi iktidarları ve koltukları. Bülent Uçar, ülkemizde yok edilen adaletin, yaratılan baskı ortamının, beslenen kin damarının sadece bir tanesidir" dedi.

Reklam
Reklamsız Evrensel için abone ol
ÖNCEKİ HABER

Operasyona dünyadan tepki: Londra’da büyükelçiliğe siyah çelenk

SONRAKİ HABER

Marmara Üniversitesi Göztepe Kampüsünde inşaat bitmeden dersler başladı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...