16 Ekim 2019 19:12

CHP'li Ayhan Barut: Torpil ve adam kayırmacılıkta gelinen son nokta, VIP mülakat

Tarım ve Orman Bakanlığının yurtdışı teşkilatında boşta bulunan Tarım müşavirliklerine ‘VIP mülakat’ sonucu atanan üst düzey isimler Meclis gündemine taşındı.


CHP Adana Milletvekili ayhan Barut | Fotoğraf: CHP

Paylaş

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Adana Milletvekili, TBMM Tarım, Orman ve Köyişleri Komisyonu Üyesi Ayhan Barut, Tarım ve Orman Bakanlığının yurtdışı teşkilatında boşta bulunan Tarım Müşavirliklerine ‘VIP mülakat’ sonucu atanan üst düzey isimleri Meclis gündemine taşıdı.

DİKKAT ÇEKEN İSİMLER

‘VIP mülakat’ı bizzat Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli'nin yaptığı iddialarını gündeme getiren Barut, “VIP mülakat sonucu, Tarım Kredi eski Genel Müdürü Ayhan Karayama, Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu (TKDK) eski Başkanı Ahmet Antalyalı, TKDK eski Başkanı/ eski Dış İlişkiler Genel Müdürü Ali Recep Nazlı, TKDK Başkan Vekili Hakan Kalender, eski Strateji Geliştirme Başkanı halen Bakan Yardımcısı Mustafa Aksu'nun Başdanışmanı Kerim Üstün'ün eşi Mediha Üstün'ün olduğu iddiaları doğru mudur?” diye sordu.

“HUKUKSUZ, KAYIRMACI VE YANDAŞ TERCİHLER”

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli'nin yanıtlaması istemiyle hazırladığı soru önergesini Türkiye Büyük Millet Meclisi'ne sunan Ayhan Barut, şunları kaydetti:

“Tarım ve Orman Bakanlığının yurtdışı teşkilatında boşta bulunan Tarım Müşavirliklerine ‘Yurtdışına Daimi Görevle Atanacak Personel Hakkında Yönetmelik’ kapsamında Bakan Pakdemirli'nin talimatı doğrultusunda atama yapılması için süreç başlatılmıştır. Bu çerçevede yapılacak atamaya ilişkin Bakanlık internet sayfasında 18.07.2019 tarihinde duyuru yapılmıştır. 26.07.2019 tarihine kadar müracaatlar alınmıştır. Duyuru ilanından alınan müracaatlara ve yapılan atamalara kadar işletilen sürece ilişkin pek çok hukuksuz, yandaş, kayırmacı tutum ve tercihlerde bulunulduğuna dair iddialar dile getirilmektedir.”

“BAKAN BEY MÜLAKAT YAPTI MI?”

CHP Adana Milletvekili Ayhan Barut, soru önergesinde şu sorulara yanıt talep etti:

 1. Yurt dışı tarım müşavirliği kadrosuna yapılacak atama sayısı kaçtır?
 2. Bu kadrolar için yapılan başvuru sayısı kaçtır?
 3. Atamaya ilişkin nasıl bir süreç izlenmiştir ve kaç kişi mülakata çağrılmıştır?
 4. Tarım müşavirliği için 600’ün üzerinde başvurudan yalnızca 60 kişinin sizin başkanlık ettiğiniz 'VİP mülakat' olarak adlandırılan bir yöntem izlediğiniz doğru mudur? Neden böyle bir yol ve yöntem uygulanmıştır? Bakanlıkta bizzat bakanın mülakat ettiği başkaca alımlar söz konusu olmuş mudur?
 5. Bu uygulamanız doğru ise sayıları 500’ü geçen personel neden mülakata çağrılmamıştır? Bu iş ahlakına ve çalışma barışına aykırı tutum ve davranış neden sergilenmiştir? Mülakat hakkı elinden alınan 500’ün üzerindeki personele neden bu haksızlık yapılmıştır?
 6. Mülakata çağrılan 'VIP personel' olarak adlandırılanlar başvuranlar arasından hangi usul ve kriterlere göre belirlenmiştir?
 7. Atanacak personelde mesleki tecrübe ve liyakat göz önünde bulundurulmuş mudur? Listenin mesleki tecrübe ve liyakat yerine siyasi referansa göre yapıldığı iddiası doğru mudur?
 8. Müşavir atanacak ülkeler neye göre belirlenmiştir?
 9. Bizzat yaptığınız 'VIP Mülakat' sonucu, oluşturduğunuz listede;

  • Tarım Kredi eski Genel Müdürü Ayhan Karayama,

  • TKDK eski Başkanı Ahmet Antalyalı,

  • TKDK eski Başkanı/ eski Dış İlişkiler Genel Müdürü Ali Recep Nazlı,

  • TKDK Başkan Vekili Hakan Kalender,

  • Eski Strateji Geliştirme Başkanı halen Bakan Yardımcısı Mustafa Aksu’nun Başdanışmanı Kerim Üstün’ün eşi Mediha Üstün’ün olduğu iddia edilmektedir, bunlar doğru mudur?
   

 10. Müşavir atanacak 15 kişinin tamamının eski yönetici ya da onların birinci derece yakınları olduğu iddiası doğru mudur?
 11. Başarısız bulunduğu için üst düzey yöneticilik görevinden alınan bu kişilerin yurt dışı tarım müşavirliğine atanmaları ve ülkemizi tarım konusunda temsil etmeleri sizce doğru mudur?" (Adana/EVRENSEL)
Reklam
Reklamsız Evrensel için abone ol
ÖNCEKİ HABER

Göç İdaresinden İstanbul'da kayıtlı olmayan Suriyelilere randevu uyarısı

SONRAKİ HABER

Şule Çet Davası'nın 4. duruşması görüldü: Bilirkişi de intihar iddiasını çürüttü

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...