16 Ekim 2019 15:01

Kitabın kalbi Frankfurt'ta atacak

Frankfurt Kitap Fuarı, 71’inci kez edebiyatçılar, yayıncılar ve okurları buluşturdu.

Fotoğraf: Evrensel

Paylaş

Aziz KOÇYİĞİT
Frankfurt

Alanında dünyanın en büyüğü olan Frankfurt Kitap Fuarı dün yapılan resmi törenle 71’inci kez açıldı. Çarşamba-Cuma günleri üç gün boyunca yayıncı, gazeteci, yazar, çevirmen gibi yayıncılık sektörü mensuplarını bir araya getirecek kitap fuarı hafta sonu ise kapılarını okurlara açacak. Bu yıl fuara 150 ülkeden 7 bin 500 yayınevi katılırken, onur konuğu ise edebiyat ülkesi Norveç.

Fuarın bu yılki sloganı “İçimizdeki Rüya”. Frankfurt Kitap Fuarı müdürü Juergen Boos, "Ön tanıtım basın toplantısında fuarda demokrasi, ifade özgürlüğü, fırsat eşitliği ve çevre sorunları gibi günümüzün can alıcı sorunlarının bir arada yer aldığını söyledi. Bu nedenle yapılan toplantılarda çeşitliliğin öne çıktığını belirtti. Bu fuarda ilk kez, kitapseverlere açık olan son iki günde kitap satın alma olanağı da var. Frankfurt Kitap Fuarı'nın bu yılki onur konuğu önemli bir edebiyat ülkesi olan Norveç. Henrik Ibsen ve Knut Hamsun gibi klasiklerden Karl Ove Knausgård ve Jo Nesbø gibi dünya çapında en çok satan yazarlara kadar geniş bir yelpazesi var. Üç Nobel Edebiyat Ödülü kazanan yazarı yetiştiren Norveç, fuara 100 yazarla katılıyor.

Avrupa'nın en kuzeyinden insanların hikayeleri edebiyat, sanat ve kültür ile ziyaretçilere sunulacak. Fuara Norveç Veliahtı prens Haakon ve eşi Prenses Mette-Marit, özel bir trenle Frankfurt'a geldiler.

İFADE ÖZGÜRLÜĞÜ VE KATILIMCILIK ÖNE ÇIKTI

Resmi açılış töreninde yapılan konuşmalarda ifade özgürlüğü öne çıkarken, Norveç veliahtı Prens Haakon, fuarın sloganı olan ‘İçimizdeki Rüya’ şiirini okudu ve daha sonra Norveç Başbakanı Erna Solberg, "bu rüya katılımcılıktır" ifadesini kullandı.

Almanya'nın Halle kentinde bir Sinagog'a yapılan saldırı, çevre ve iklim krizi, göç ve otoriter rejimler, globalleşme ve dijitalleşme gibi çok sayıda konu açılış konuşmalarının konusu arasında yer aldı. Norveçli yazar Erika Fatland ise yaptığı konuşmada, "Diktatörler, yazılan kelimeden korkuyorlar" dedi.

Fuar Müdürü Juergen Boss ise yaptığı konuşmada, korunması gereken yayıncılığın perspektifte çoğulculuk ve düşünce için olması gerektiğini hatırlatarak, "riskler alarak olumsuz durumları açıklayan ve gösteren yazarlara ihtiyacımız var. Stratejilerimiz ülkelerinde baskı gören yazarlara sahip çıkma konusunda yeterli midir sorusunu sormamız gerekiyor" dedi.

Basın toplantısına ise, 2018 Nobel Edebiyat Ödülünü alan Polonyalı yazar Olga Tokarczuk katıldı. Yazar burada yaptığı konuşmada geçtiğimiz hafta sonu Polonya'da yapılan seçimlere değinerek, sağcı ırkçı parti PiS'in seçimleri kazanması karşısında mutlu olmadığını söyledi. PiS partisinin tiyatro ve müzeler konusunda tehlike arz ettiğini belirten yazar, "Polonya'da yazarlar üstünde bir sansür yok ancak, bazı meslektaşlarımın kimi hassas konularda otosansür yaptıklarını gözlemliyorum. Umarım bu durum daha kötüye gitmez" dedi.

Her yıl olduğu gibi bu yıl da fuarda, düşünce ve basın yayın özgürlüğü öne çıkan konular arasında yer alacak. Fuar içinde ve dışında geniş konu yelpazesinde düzenlenecek 3 bini aşkın etkinliğin önemli konuları arasında süren savaşlar, yazar, yayıncı ve gazeteciler üzerindeki baskı ve sansür öne çıkacak.

Fuarda Türkiye de Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın resmi standı dışında değişik yayınevleriyle fuarda yer alıyor. Yine Türkiye'nin Suriye'nin kuzeyine düzenlediği operasyon ve savaş halinin de fuarın öne çıkan konuları arasında yer alması bekleniyor.

Türkiye ulusal standında "Göbeklitepe" konulu bir söyleşi de gerçekleştirilecek. Kor Kitap, Ginko Bilim ve Manos Kitap da fuara katılan yayınevleri arasında yer alıyor.

Reklam
ÖNCEKİ HABER

Uber'in faaliyetleri "haksız rekabet" gerekçesiyle durduruldu

SONRAKİ HABER

Sayik Erol Tangut'a cinsel istismardan 33 yıl 9 ay hapis cezası

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...