15 Ekim 2019 23:32

Dersimliler: İnsanım diyen herkesin barışı savunması lazım

Dersim’de yaşayan yurttaşlar, Türkiye’nin Suriye’de gerçekleştirdiği operasyona karşı barış çağrısı yaptı.

Fotoğraf: MA

Paylaş

TSK’nin ÖSO ile birlikte Suriye’de gerçekleştirdiği operasyon nedeniyle çok sayıda asker, sivil, SGD ve ÖSO militanı hayatını kaybetti. İlk gününden itibaren operasyonun durdurulması ve barış sağlanması yönünde çağrılar sürerken; hükümet bu çağrıları soruşturma ve gözaltı tehdidiyle karşıladı. Çok sayıda kişi sosyal medyada ya da sokakta operasyonu eleştirdiği için gözaltına alındı; tutuklananların sayısı da onları buldu. Tüm bu baskılara rağmen barış çağrıları dinmedi.

Dersim’de yurttaşlar Suriye’ye yönelik operasyona dair MA’ya konuştu. Yurttaşlardan Hasan Anlamaz, “İnsanların ölmesini istemiyoruz. Savaş demek Türkiye’nin 20 yıl gerilemesi demektir” dedi.

Esnaf Bülent Yüksel, savaşın çözümsüzlüğün getirdiği son evre olduğunu dile getirerek, “Savaşa karşıyım. İnsanlar, çocuklar ölmesin. Devlet çözüm bulsun. Şu anda bir oyun oynanıyor. Biz bunun farkında değiliz” diye konuştu.

“OLAN YİNE HALKA OLACAK”

Öğrenci Mustafa Bozan, bu savaşta kazanan hiçbir tarafın olmayacağını belirterek, “Olan yine halka olacak” dedi. Hüseyin Tunç ise savaşlardan barış çıkmadığını kaydederek, “Orada barış filizlenmiyor. Ölüm filizleniyor. Halkın ortak cephesini kurup barış ortamını yaratması gerekir. Kendine insanım diyen herkesin savaşa karşı barışı savunması lazım” diye konuştu.

Esnaf Zeki Bagaf da savaşların kör bir şiddeti tetiklediğine dikkat çekerek, “Türkiye şu anda başlattığı harekatla istediğini elde ettiğini söyleyebilir. Ama uzun vadeli düşündüğümüzde Türkiye’nin başını ağrıtacak bir mesele olarak önümüzde duruyor. Türkiye savaş politikasından vazgeçmeli. Demokrasi zemini geliştirmeli” dedi. (HABER MERKEZİ)

Reklam
ÖNCEKİ HABER

Sol, Nurettin Yıldız’ın şikayeti üzerine adli para cezasına çarptırıldı

SONRAKİ HABER

Faruk Bildirici: İntihar haberleri bulaşıcıdır

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...