15 Ekim 2019 21:25

CHP’li Veli Ağbaba'dan 'YEP' göndermesi: Her paketten işsizlik çıkıyor

CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba, ikinci Yeni Ekonomik Program'ın işsizlik hedefinin 2 hafta içerisinde çöktüğünü söyledi.

Fotoğraf: DHA

Paylaş

CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba, İkinci Yeni Ekonomik Program'ın yüzde 12,9'luk yıl sonu işsizlik hedefinin iki haftada çöktüğünü belirterek, programdan yine işsizlik çıktığını söyledi. Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak döneminde işsizliğin bir milyondan fazla arttığına dikkat çeken Ağbaba, YEP’ler açıklamakla işsizliğe çare bulanamayacağını ifade etti. Ağbaba, 2019 yılında işsiz sayısının 4 milyon 54 bine yükseldiğini belirterek bu sayının 2018 yılında 3 milyon 133 bin olduğunu hatırlattı.

GEÇEN YILA GÖRE İŞSSİZLİK ORANI YÜZDE 3,1 ARTTI

Türkiye'de işsizliğin artık önü alınamayan sosyal bir sorun haline geldiğine dikkat çeken CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba, Bakan Berat Albayrak’ın açıkladığı YEP’e dikkat çekerek “Açıkladığı ekonomik programlardaki işsizlik hedefleri birer birer çökmüştür. Bu duruma göre açıklanan 2. YEP ekonomik programında yıl sonu hedefi olan yüzde 12,9 işsizlik hedefi 15 gün içerisinde başarısızlığa ulaşmıştır. Yani 2. YEP’in ömrü sadece 15 gün sürmüştür. Türkiye’nin işsizliğin yüzde 12,7 olduğu Cezayir’in bile gerisinde kalmıştır. Son bir yılda AKP iktidarının ülkemizi sürüklediği durum ne yazık ki ortadadır” diye konuştu.

Genç işsizlik oranının yüzde 27,1'e yükseldiğine işaret eden Ağbaba, AB'de genç işsizlik ortalamasının yüzde 16,2 olduğunu belirtti.

Türkiye'de her 3 gençten biri işsizken Albayrak'ın sadece ekonomik programlar açıklamakla yetindiğini söyleyen Ağbaba, “Bakan Albayrak artık kendi açıkladığı programlara da inanmamaktadır. Bu zihniyet ve yönetim ile Türkiye ne yazık ki bu ekonomik girdaptan ve işsizlik sarmalından kurtulamayacaktır” dedi.

HER YENİ EKONOMİK PROGRAMDAN İŞSİZLER ORDUSU DOĞUYOR

Türkiye’de ekonomik krizin artık kangrenli bir hal aldığını ifade eden Ağbaba, sanayi üretim oranlarındaki düşüşe dikkat çekti ve son bir yılda İŞKUR’a işsizlik kaydı yaptıranların sayısının 921 bin kişi arttığını belirtti.

2018 yılında İŞKUR’a kayıtlı işsiz sayısının 3 milyon 133 bin kişiyken 2019 Eylül ayında bu sayının 4 milyon 54 bine yükseldiğini ifade eden Ağbaba, “Ne yazık ki istihdamın daraldığı ekonomik krizin bir türlü önlenemediği bu ortamda işsizlik daha da artacaktır. İktidar ülkeyi soktuğu bu ekonomik girdaptan çıkarabilme yetisini çoktan kaybetmiştir” diye konuştu. (Ankara/EVRENSEL)

Reklam
Reklamsız Evrensel için abone ol
ÖNCEKİ HABER

14 yaşındaki çocuğun diş hekimi tarafından istismar edilmesi protesto edildi

SONRAKİ HABER

Su ve Vicdan Nöbeti bileşenleri: Talebimiz ruhsatların iptal edilmesi

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...