15 Ekim 2019 19:16

Operasyon iktidarın geleceğini nasıl etkiler?|Kemal Can: AKP sorunları sadece öteledi

Siyaset Bilimci ve Gazeteci Kemal Can: İktidar, bir süredir kaybetmiş olduğu gündem belirleme avantajını yeniden ele aldı. Ancak gelişmeler yaşadığı sorunları biraz daha ileriye itmeye yaradı.

Gazeteci Kemal Can

Fotoğraf: Evrensel

Paylaş

“Fırat’ın doğusuna dönük operasyon AKP’nin iç siyasetini nasıl etkiledi?” sorusunu yanıtlayan Siyaset Bilimci ve Gazeteci Kemal Can, AKP’nin bu operasyonun pek çok sorunu konuşamaz hale getirdiğini, iktidarın da bir süredir kaybetmiş olduğu gündem belirleme avantajını yeniden ele aldığını söyledi. Ancak bu tür olağanüstü hal yaratmak gibi gelişmelerin AKP iktidarının geleceğini değiştirmeye yetmediğini söyleyen Can, iktidarın sadece yaşadığı sorunları biraz daha ileriye itmeye yaradığını anlattı. 
Kemal Can, Mezopotamya Ajansına (MA) değerlendirdi.

DARALMIŞ OLAN SİYASİ ALAN BİRAZ DAHA SIĞLAŞACAK

Türkiye’nin Kuzey ve Doğu Suriye’ye başlattığı saldırıların iç siyasete yansımalarını değerlendiren Can, bu alandaki her gelişmenin doğrudan iç siyasete yansıdığını, bazen de iç siyasetin gereklerine göre biçimlendiğini, Türkiye’nin başlattığı operasyon başlamadan dahi siyasi alanda etki yaratmaya başladığını söyledi. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın işaret ettiği “muhalefetin parçalanması” hedefi konusunda önemli sonuçlar görüldüğünü söyleyen Kemal Can, “Siyasetin önemli gündem başlığı olan pek çok sorun konuşulmaz hale getirilebildi. İktidarın bir süredir kaybetmiş olduğu gündem belirleme avantajını yeniden ele aldığını izliyoruz. Epey uzun bir süredir iyice daralmış olan siyasi alan biraz daha sığlaşacak, baskı ve iktidara destek mecburiyeti konusundaki zorlamalar artacak gibi görünüyor. Fakat bir süredir bu tür siyaset çok hızlı görünür hale geliyor, hızlı sonuçlar veriyor ama çok kalıcı olamıyor. Bir anlamda hızlı parlıyor ama çabuk sönümleniyor” dedi.

"AKP SORUNLARI SADECE ÖTELEDİ"

“Suriye’ye giriş kararı AKP’nin geleceğini nasıl etkiler?” sorunu yanıtlayan Kemal Can, şöyle dedi: 2015 yılından itibaren çeşitli defalar siyasetin olağanüstü hal ile kontrol edilmesinin örnekleri ile karşılaştık. İktidar yarattığı olağanüstülük rejimi ile siyaseti ve kendi geleceğini kontrol etmeye çalıştı. “Allah’ın lütfu” olarak nitelenen 15 Temmuz darbe girişiminden sonra en çarpıcı çabaya tanık olduk. Fakat bu tür gelişmeler, olağanüstü hal yaratmak AKP iktidarının geleceğini değiştirmeye yetmiyor, sadece yaşadığı sorunları biraz daha ileriye itmeye yarıyor. Dolayısıyla, kalıcı bir konsolidasyon veya güç artışı görmüyoruz, sadece güç kaybını ve sıkışmışlığını biraz daha yavaşlatabiliyor. Darbenin bir buçuk yıl sonrasında gerçekleşen, üstelikte ittifakla girilen referandumu kaybetmenin eşiğine geldi. Sonraki seçimlerde ve son olarak yerel seçimde de önemli bir güç ve oy kaybı yaşadı. Bu tür hamleler kısa dönemli etkiler yaratıyor ve genel seçmen tablosunu çok dramatik biçimde etkilemiyor aslında. Şimdilik muhalefeti çatlatabildiği ve bir kısmını kendine tabi kılabildiği için geçici bir avantaj yaratmış gibi görünüyor ama sürecin uzaması veya olumsuz gelişmeler tabloyu hızla tersine çevirebilir.

BABACAN VE DAVUTOĞLU SÜRECİ İZLEYECEKLERDİR

“Suriye’ye girmeden önce gündemde Eski Başbakan Ahmet Davutoğlu ve Ali Babacan’ın yeni parti çalışmaları tartışılıyordu. Şimdi bu gündem geri planda kaldı. Bu cenahta durum nedir?” sorusunu yanıtlayan Can, şöyle dedi: AKP içinden çıkan parti girişimlerinin, siyasi gündeme ilişkin fazlasıyla duyarlı oldukları anlaşılıyor. Son derece yavaş ve temkinli ilerlemeye çalışmalarından da anlaşılacağı üzere, sertleşen bir gündemin içinde hedef haline getirilerek çıkışlarının riske girmesini istemiyorlar. Bu nedenle mevcut gündemin bu cenahta bir yavaşlama yaratması mümkün. Özellikle daha çok AKP’yi merkeze alan bir çizgi niyetindeki Davutoğlu’nun iktidarla bu konuda daha uyumlu bir görüntü çizmesi olası. Babacan ekibinin hızını ise bu operasyonun uluslararası düzeyde ve özellikle sermaye çevrelerinde yaratacağı reaksiyonlar belirleyecektir. Türkiye’nin dünyada yalnızlaşması, özellikle ABD ve AB ile ilişkilerin yeni çerçevesi siyasetin yönünü de etkileyecek. Operasyonun izleyeceği seyir, alanda yaşananlar ve diplomatik arka plandaki gelişmeler bazı süreçleri hızlandırabilir. Ancak ilk görünen tablo, AKP kaynaklı yeni parti girişimlerinin bir süre geri durarak süreci izlemek isteyecekleri şeklinde. Bunun ne kadar süreceği operasyonun seyri ve sonuçlarının belirginleşmesiyle ilgili olacak. (HABER MERKEZİ)

Reklam
ÖNCEKİ HABER

Tarım Bakanlığının kara listesinde; bu çikolata ve içeceklere dikkat

SONRAKİ HABER

The on-stage rifle is starting to go off in Idlib!

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...