15 Ekim 2019 22:49

Çine Yaşam Platformundan ishal salgını açıklaması: Temiz su kaynakları korunmalı

Aydın Çine’de ishal ve kusma şikayetiyle çok sayıda kişi hastanelere başvurdu, salgının sudan kaynaklanma ihtimali üzerinde duruluyor.

Fotoğraf: Pixabay

Paylaş

Aydın'ın Çine ilçesinde hafta sonu ishal ve kusma şikayetiyle çok sayıda kişinin hastanelere başvurduğu öğrenildi. Aydın İl Sağlık Müdürlüğü hastalığın sebebini araştırırken, ishal ve kusmanın sudan kaynaklanma ihtimali üzerinde duruluyor.

Çine İlçe Sağlık Müdürlüğü tarafından ilçe merkezinde eğitim veren 6 okuldaki çeşmelerden su numuneleri alınarak analiz için halk sağlığı laboratuarına gönderildiği öğrenilirken ayrıca Madran Dağı'ndan gelen tatlı su kaynaklarında da su analizi gerçekleştirileceği bilgisi verildi. Çine'nin bir çok mahallesinde bulunan tatlı su çeşmeleri ise Çine Belediyesi ve Aydın İl Sağlık Müdürlüğü yetkilileri tarafından kullanıma kapatıldı. 

Konuyla ilgili Çine Yaşam Platformu yazılı açıklama yaptı. Açıklamada, "İnsan ve çevre duyarlılığını ön planda tutan bir platform olarak, hava, su ve toprağın kirletilmemesine büyük önem veriyoruz. Son günlerde yaşanan salgının sebebi acilen bulunmalı ve gerekli önlemler alınmalıdır. Bizler her zaman temiz su kaynaklarının korunması, suyun hava kadar önemli bir ihtiyaç olması sebebiyle, ne içme sularının, ne de tarımsal sulamanın ticarileştirilmemesini savunuyoruz. Çünkü şu yaşamdır" denildi.

"ASBESTLİ BORULAR DEĞİŞTİRİLMELİ"

Çine'mizdeki tüm içme sularının  sıklıkla tahlil edilmesini ve sonuçların en doğru haliyle kamuoyuyla paylaşılmasını  talep ettikleri açıklamada, "Bazı köylerin suyunun içilemez raporu olduğu duyumlarımız var. Bu konudaki gerçeklerin açıklanmasını bekliyoruz. Bu tür bir çalışma için üzerimize düşeni yapmaya, alanında uzman bilim insanlarını Çine'ye davet etmeye hazırız. Çine'de yeraltında döşeli olan ve suları evlerimize kadar taşıyan boruların önemli bir kısmı, daha önce de dile getirdiğimiz gibi, hala asbestli borulardır. Asbest maddesi kanserojen bir maddedir. Bu boruların acilen değişmesi gerekmektedir. Zaten maden işleme tesislerinin özellikle sabaha karşı havaya bıraktığı maden tozu, yanlış ve aşırı tarımsal ilaçlama, yine doğaya bırakılan tarım ilaçları kutuları ile kirlenen hava, su ve toprağımıza gereken önemi göstermeliyiz.Yetkili kurumları bu konularda, bilimsel ve etkili mücadele etmeye çağırıyoruz" ifadelerine yer verildi. (İzmir/EVRENSEL)                                                                     

 

Reklam
Reklamsız Evrensel için abone ol
ÖNCEKİ HABER

HDP’li il ve ilçe belediye başkanlarına gözaltı

SONRAKİ HABER

Bütçe eylül ayında 18 milyar lira açık verdi

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...