15 Ekim 2019 17:19

Kadri Bağdu cinayeti: IŞİD’lilerin verdiği isimlerin sadece ifadeleri alındı

Gazete dağıtımcısı Kadri Bağdu cinayetinde adı geçenlerin sadece savunmaları alındı. Ailenin avukatı adı geçen kişilerin ‘IŞİD üyeliğinden’ cezalandırılmasını istedi.

Fotoğraf: MA

Paylaş

Gazete dağıtımcısı Kadri Bağdu cinayetine ilişkin itiraflarda bulunan IŞİD’li Servet Koç’un beyanlarında adı geçenlerin sadece ifadeleri alındı. Ailenin avukatı Tugay Bek, haklarında hiçbir dava açılmayan bu kişilerin ‘İŞİD üyeliğinden’ yargılanıp cezalandırılmasını istedi.

IŞİD’li Servet Koç’un Gazete Dağıtımcısı Kadri Bağdu cinayetini anlattığı video ve yazışmalarda isimleri geçenler hakkında Adana Cumhuriyet Başsavcılığı 2019 haziran ayında soruşturma başlattı. Soruşturma kapsamında ifadeleri alınanlar hakkında hiçbir dava açılmadı. Koç’un itirafları üzerine Bağdu ailesinin Avukatı Tugay Bek, 2016 yılından bu yana defalarca Adana Cumhuriyet Başsavcılığına başvurarak, Koç’un itiraflarında adı geçen IŞİD’lilerin bulunup yargılanmasını istedi. Ancak dosyada herhangi bir ilerleme kaydedilmedi.

‘IŞİD ÜYELİĞİNDEN CEZALANDIRILSINLAR’

Mezopotamya Ajansının haberine göre savcılığın uzunca bir süredir başvurularını yanıtsız bıraktığını ifade eden Avukat Bek, Adana Emniyet Müdürlüğünün itirafta bahsi geçen IŞİD’lilerin ilgili kimlik ve adres bilgileri dışında herhangi bir işlem yapmadığını gördüklerini belirtti. Bek, kendilerine son gönderilen yazılı cevaba ilişkin şunları söyledi:

“Son olarak gelen yazılı cevapta, Servet Koç’un itiraflarında bahsi geçen kişilerin ele geçenlerinin tamamının ifadesi alındıktan sonra serbest bırakıldığı, Servet Koç’un bu itiraflarının ardından Suriye’nin Rakka kentinde hava bombardımanında öldüğünü, yine dosyanın firarileri arasında bulunan Tarık Güler’in de IŞİD içinde savaşırken ağır şekilde yaralandığı ve akıbeti hakkında bir bilginin olmadığı yönünde bir bilgi notu ulaştırıldı. Oysa Servet Koç ölmeden bu olayın gerçekte kimler tarafından gerçekleştirildiğini, arkasında kimlerin olduğunu aynı süreçte Adana’da işlenen diğer iki cinayet; yani Yusuf Güldüren ve Ahmet Albay cinayetlerinin de ne şekilde ve kimler tarafından işlendiğine ilişkin detaylara yer vermişti. Öncelikle bahsi geçen bütün kişilerin IŞİD üyeliğinden dolayı yargılanıp cezalandırılması gerekir.”

Savcılıkça IŞİD’liler hakkında herhangi bir işlem başlatılmadığını belirten Bek, “Bir örgüt suçu olduğu dahi kabul edilmiş değil. Cumhuriyet Savcılığına bahsi geçen kişiler hakkında tekrardan dava açılması yönünde bir başvurumuz olacak. Bu başvurunun da neticesiz kalması halinde Anayasa Mahkemesine (AYM) ve Avrupa İnsan Hakları Mahkemesine (AİHM) başvurumuzu yapacağız” şeklinde konuştu. (HABER MERKEZİ)

Reklam
Reklamsız Evrensel için abone ol
ÖNCEKİ HABER

Ege Üniversitesinde yurda giden kadın öğrenci cinsel tacize uğradı 

SONRAKİ HABER

DTCF’de ülkücülerden öğrencilere saldırı: Tehditler havada uçtu

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...