Ayvalık Karaayıt'ta madenci şirket Bilfer'e geçit yok

Balıkesir'in Ayvalık ilçesine bağlı Karaayıt Köyü'ndeki maden sahasını genişletmeye çalışan Bilfer şirketinin ÇED toplantısı, köylüler ve yaşam savunucularının mücadelesiyle engellendi.

15 Ekim 2019 17:07
Paylaş

C. Saffet YILMAZ

Ayavık’a bağlı Karaayıt Köyü'nde 11 yıldan beri faaliyet gösteren Bilfer maden şirketine karşı köylülerin mücadadelesi sürüyor. Köylüler ve yöredeki ekoloji örgütleri, madenci şirketin yeni atık sahası için giriştiği talana karşı duruyor.

Karaayıt Köyü'nün havasını, suyunu ve toprağını kirleten Bilfer şirketi, işlediği madeni depolamak üzere köy merasından yer talebinde bulundu. Bu talep doğrultusunda köyde yapılması planlanan ÇED toplantısı, köy halkının ve ekoloji örgütlerinin üyelerinin direnişi sonucu engellendi.

Yaşam savunucuları ve köylüler, "Madenci şirket Karaayıt'tan defol", "Havana, suyuna, toprağına sahip çık," "Direne direne kazanacağız" ve "Bu daha başlangıç, mücadeleye devam" sloganları ile köy girişinde eylem yaptı. Madenci şirketin çalıştırma vaadi ile işe aldığı yaklaşık 50 kişi ile köylüler arasında kısa süren bir ardebe yaşandı. Ayvalık Belediyesi Kent Konseyi ve Belediye Başkanı Mesut Ergin’in de köylülere destek verdiği eylem sonunda Balıkesir İl Çevre Müdürlüğünce ÇED toplantısının yapılmadığına ilişkin tutanak tutuldu. ÇED toplantısının engellenmesi sonunda Karaayıt köylüleri ve yaşam savunucuları köy meydanında halay çekti. (Ayvalık/EVRENSEL)

Reklam
ÖNCEKİ HABER

Gazeteciler Semiha Şahin ve Pınar Gayıp'ın yargılandığı dava ertelendi

SONRAKİ HABER

Sayik Erol Tangut'a cinsel istismardan 33 yıl 9 ay hapis cezası

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa