15 Ekim 2019 16:38

Rusya: Türkiye ile Suriye’nin çatışmasına izin vermeyeceğiz

Rusya’nın Suriye Özel Temsilcisi Aleksandr Lavrentyev, Türkiye ile Suriye'nin ‘gerçek zamanlı ve sürekli olarak’ diyalog halinde olduklarını söyledi.

Fotoğraf: AA

Paylaş

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in Suriye Özel Temsilcisi Aleksandr Lavrentyev Türkiye'nin Suriye operasyonu nedeniyle Türk ve Suriye ordularının sahada doğrudan karşı karşıya gelme ve çatışma içerisine girme ihtimallerine ilişkin açıklamada bulundu.

Böyle bir gelişmenin kimsenin menfaatine olmayacağını ifade eden Lavrentyev, bunun “kabul edilemez” olduğunu da ifade etti ve “Dolayısıyla böyle bir şeyin gerçekleşmesine elbette izin vermeyeceğiz” dedi.

Birleşik Arap Emirlikleri'nin (BAE) başkenti Abu Dabi'de gazetecilerin sorularını yanıtlayan Lavrentyev, Ankara ile Şam'ın savunma bakanlıkları, dışişleri bakanlıkları ve istihbarat servisleri üstünden gerçek zamanlı ve sürekli olarak görüşmeler gerçekleştirdiğini açıkladı.

Lavrentyev, Türkiye ve ÖSO’nun operasyonunu kabul edilemez gördüğünü belirterek, Moskova ile Ankara arasında da söz konusu operasyona ilişkin herhangi bir uzlaşı sağlanmadığını ifade etti.

Rusya'nın Türkiye'nin operasyonuna onay verip vermediği sorusuna Lavrentyev, “Hayır. Biz Türkiye'ye her zaman itidalli davranma çağrısı yaptık. Suriye topraklarında herhangi bir askeri operasyon düzenlenmesinin ise her daim kabul edilemez olduğunu düşündük” yanıtını verdi.

“Türkiye-Suriye sınırında güvenlik, sınır boyunca hükümet güçlerinin yerleştirilmesi ile sağlanmalıdır” diyen Lavrentyev, Rusya’nın SDG ile Şam yönetimi arasında arabulucu olduğunu da söyledi.

Lavrentyev, ‘Kürtler ile merkez hükümet arasındaki görüşmelerin’ bir kısmının Lazkiye yakınlarındaki Rus hava üssü Hmeymim'de gerçekleştiğini de doğruladı. (DIŞ HABERLER)

Reklam
ÖNCEKİ HABER

Erişim Çağrı Merkezindeki sendika düşmanlığına tepki: Sendika hakkımız engellenemez

SONRAKİ HABER

Kocaeli'de işçilere operasyona ilişkin bildiri dağıtan EMEP'liler ifadeye çağrıldı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa