15 Ekim 2019 16:01

Munzur Vadisi Milli Parkı'na yapılması planlanan HES projesi iptal edildi

Dersim’deki Munzur Vadisi Milli Parkı üzerinde yapımı planlanan Kaletepe HES projesi Ankara 3’üncü İdare Mahkemesi tarafından iptal edildi.

Fotoğraf: DHA

Paylaş

Dersim’de yaşam savunucularının Munzur Vadisi Milli Parkı'nda yapımı planlanan Kaletepe hidroelektrik santralinin iptali için 10 yıl önce açtığı dava sonuçlandı.

DHA’da yer alan habere göre, Ankara 3'üncü İdare Mahkemesi'nce, Kaletepe hidroelektrik santrali projesine, Anayasa'nın 56'ncı maddesi örnek gösterilerek, Milli Park Kanunu'na aykırılık, ekosistem dengelerinin bozulması, yaban hayatının tahrip edilmesi gerekçeleriyle oy birliğiyle iptal kararı verildi. Davayı açan avukatlardan Özgür Ulaş Kaplan, bu kararın Munzur Vadisi'nde yapılması planlanan 3 barajın iptal edilmesine emsal karar olabileceğini söyledi.

“MUNZUR VADİSİ, DERSİM HALKI İÇİN KUTSAL SAYILIYOR”

Kaplan, Munzur Vadisi'nin yöre halkı için kutsal sayıldığını ifade ederek, iptal kararının Dersimliler tarafından sevinçle karşılandığını söyledi.

Kaplan, "Türkiye'nin en güzel mili parklarından olan Munzur Vadisi'nde planlanan HES ve baraj projeleri hayata geçse kesinlikle bütün güzellikleri ortadan kaldırmaya yol açacaktı. Munzur Vadisi milli parkına yapılması planlanan 4 HES ve baraj projesi mevcut. Bu projelerden biri olan Kaletepe barajı ve HES projesi artık tümden iptal oldu. Diğer 3 HES ve baraj projesi için açtığımız davalar devam ediyor. Bu üç baraj ve HES aynı bölgede olduğu için Ankara 3'üncü İdare Mahkemesi'nin bu kararı, onlar için de emsal olacak” dedi. (HABER MERKEZİ)

Reklam
ÖNCEKİ HABER

Saya işçilerinin iş bırakma eylemi sürüyor: Çocuğumuzu göremiyoruz bari karnı doysun

SONRAKİ HABER

Social media operation: Probe into CHP MP Sezgin Tanrıkulu and 9 HDP members detained

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...