15 Ekim 2019 12:30

İstanbul kültür sanat ajandasında bu hafta

İstanbul bu hafta, geniş bir yelpazede, birbirinden farklı etkinliklerle yerli ve yabancı sanatçıların katıldığı konser, sergi, tiyatro ve performanslara sahne olacak.

Fotoğraf: Kadıköy Belediyesi

Paylaş

İstanbul bu hafta, geniş bir yelpazede, birbirinden farklı etkinliklerle yerli ve yabancı sanatçıların katıldığı konser, sergi, tiyatro ve performanslara sahne olacak. Yeni sezonu açan şehir ve devlet tiyatroları oyunlarıyla izleyici karşısına çıkmaya devam ederken İstanbul, 29. Akbank Caz Festivali ve 4. Kadıköy Tiyatro Şenliği’ne ev sahipliği yapacak.

ŞEHİR TİYATROLARI

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatrolarında bu hafta 9 oyun sahnelenecek. Program kapsamında Noel Coward'ın yazdığı, Vasfi Rıza Zobu’nun sahneye uyarladığı “Ben Çağırmadım” oyunu 16, 17, 18 ve 19 Ekim’de Fatih Reşat Nuri Güntekin Sahnesinde, Elçin Atamgüç, Defne Gürmen, Vildan Gürelman ve Zafer Kırşan’ın rol aldığı “Geç Kalanlar” 16, 17, 18 ve 19 Ekim’de Gaziosmanpaşa Sahnesinde tiyatroseverlerle buluşacak.

Şehir Tiyatrolarının bu sezonki yeni oyunlarından “İki Efendi'nin Kuşağı” 16, 17, 18, 19, 23 ve 24 Ekim'de Harbiye Muhsin Ertuğrul Sahnesinde, Cem Karakaya ve Derya Yıldırım’ın sahnelediği “Matruşka” oyunu ise 16, 17, 18 ve 19 Ekim’de Kadıköy Haldun Taner Sahnesi'nde ve 23 Ekim’de de Fatih Reşat Nuri Güntekin Sahnesinde izlenebilecek.

İbnürrefik Ahmet Sekizinci'nin oyunu olan “Hisse-i Şayia (Bir Evlilik Komedisi” 16, 17, 18, 19, 23, 24 ve 25 Ekim’de Kağıthane Sadabad Sahnesinde, bu hafta tüm biletleri tükenen, Rusya’daki devrimden sonra bir Batı ülkesine kaçan Rus asilzadesi Ouratieff çiftinin hayatını ele alan oyun “Şahane Züğürtler” 16, 17, 18 ve 19 Ekim’de Ümraniye Sahnesinde gösterilecek.

Mert Turak’ın tek başına performans sergilediği “Karıncalar-Bir Savaş Vardı” 16, 17, 18, 19 Ekim’de Üsküdar Kerem Yılmazer Sahnesinde, Aslı İçözü’nün yönettiği “Uzlaşma” 16, 17, 18 ve 19 Ekim’de Üsküdar Musahipzade Celal Sahnesinde, Türk tiyatrosunun önemli isimlerinden Naşit Özcan’ın yaşamından kesitler sunan oyun “Komik-i Şehir Naşit Bey” 17, 18 ve 19 Ekim’de Sultangazi Hoca Ahmet Yesevi Sahnesinde izlenebilecek.

DEVLET TİYATROLARI

İstanbul Devlet Tiyatrolarında ise bu hafta “Turta Girmemiş Orman” ve “Keloğlan Keleşoğlan” çocuk oyunlarının yanı sıra Jennifer Haley’in kaleme aldığı “Kaçış 3- Kıyamete Çağrı” 15, 16, 17, 18 ve 19 Ekim’de Üsküdar Tekel Sahnesinde, “Sahibinin Sesi” bugün Cevahir Sahnelerinde, “Bir Nefes Dede Korkut” 15, 16, 17, 18, 19 ve 20 Ekim’de Üsküdar Stüdyo Sahnede, “Bayrak” 15, 16, 17, 18 ve 19 Ekim’de Mecidiyeköy Büyük Sahnede, “Kosovalı Peer Gynt” 15, 16, 17, 18 ve 19 Ekim’de Cevahir Sahneleri Salon 1’de izlenebilecek.

“Düdüklüde Kıymalı Bamya” 17, 18, 19 ve 20 Ekim’de Küçükçekmece Cennet Kültür ve Sanat Merkezinde, Necip Fazıl Kısakürek’in eseri “Reis Bey” 18, 19 ve 20 Ekim’de Zeytinburnu Kültür ve Sanat Merkezinde, “Meraklısı için 'Öyle Bir Hikaye” ise 18 Ekim’de Garibaldi Salon 2’de sahnelenecek.

İstanbul Devlet Opera ve Balesi etkinlikleri kapsamında, gezgin bir şövalye olmaya karar veren Don Kişot’un, yaveri Sancho Panza ile şehre doğru çıktıkları yolculuğa odaklanan “Don Kişot” adlı eser de 15, 16, 18 ve 18 Ekim'de Kadıköy Belediyesi Süreyya Operasında izlenime sunulacak.

ÖZEL TİYATROLAR

Kadıköy Belediyesi desteğiyle, Kadıköy Tiyatroları Platformu’nun düzenlediği 4’üncü Kadıköy Tiyatro Şenliği bugün başlıyor. “4. Kadıköy Tiyatro Şenliği” Alman Filozof Friedrich Nietzsche’nin “Böyle Buyurdu Zerdüşt” kitabından uyarlanan aynı isimli oyunla perdelerini açacak. Bu yıl yaşamını yitiren Usta Tiyatrocu Enis Fosforoğlu anısına gerçekleşecek şenlikte 17 yetişkin oyunu, 5 çocuk oyunu 12 Seminer ve atölye yer alıyor. 15-30 Ekim tarihleri arasında seyircisiyle buluşacak olan festivalin teması ise “Kadıköy’de Tiyatro, Her Yerde Tiyatro” olacak.

Yiğit Özgür’ün efsane karikatürü, “Hunililer”, bugün saat 20:30’da Trump Kültür ve Gösteri Merkezi’nde sahneleniyor. Yönetmen koltuğunda Ezel Akay’ın oturduğu, Emre Özbay’ın yazdığı ‘Hunililer’,32 farklı maceradan oluşan sürreal bir kaos olmakla beraber aynı zamanda izleyenin de dahil olmaktan kendini alamadığı,tiyatro seyircisini güldüren gerçek üstü bir eğlence sunuyor. Kostüm ve sahne tasarımını Naz Erayda’nın yaptığı oyunun müzikleri Serdar Ataşer’in ışık tasarımı ise Cem Yılmazer’in imzasını taşıyor.

KONSERLER

2019 - 2020 kültür sanat sezonunu açan Cemal Reşit Rey Konser Salonu bugün Stanley Clarke Band, 20 Ekim’de Portekizli Fado sanatçısı Cristina Branco’yu konuk edecek.

Bu yıl 130’dan fazla yerli ve yabancı sanatçının performanslarıyla 36 ayrı mekanda gerçekleştirilecek “29. Akbank Caz Festivali”, Serhan Erkol, NES ve Vaudou Game konserleriyle 17 Ekim’de başlayacak. Festival kapsamında “Art Ensemble of Chicago” da 18 Ekim’de İBB Cemal Reşit Rey Konser Salonu'nda sahne alacak.

Borusan İstanbul Filarmoni Orkestrası (BİFO), 2019-2020 sezonunun açılışını 17 Ekim akşamı klasik müziğin yıldızlarından Ray Chen ile gerçekleştirecek. Yeni sezonda da zengin bir programla klasik müzik dinleyicisine ulaşacak olan BİFO, sanat yönetmeni ve sürekli şefi Sascha Goetzel yönetiminde klasik müziğin yıldızlarını ağırlarken, konuk şeflerle de konserler gerçekleştirecek.

BİENAL DEVAM EDİYOR

İKSV tarafından düzenlenen ve 14 Eylül’de başlayan “16. İstanbul Bienali”, Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi İstanbul Resim ve Heykel Müzesi’nin Tophane’deki yeni binasının yanı sıra Pera Müzesi ve Büyükada’daki farklı mekanlarda sanatseverleri ağırlamaya devam ediyor. Türkiye’den 8 sanatçının katıldığı bienalde, 25 ülkeden 56 sanatçının 220’den fazla eseri sergileniyor. (KÜLTÜR SERVİSİ)

Reklam
ÖNCEKİ HABER

Çin'den Türkiye'ye "operasyonu durdurun" çağrısı

SONRAKİ HABER

Mardin Kızıltepe'ye havan saldırısı: 2 kişi yaşamını yitirdi, 12 kişi yaralandı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...