15 Ekim 2019 11:13

Meral Akşener'den asker selamlı, dualı Meclis grup toplantısı

İktidarın Fırat'ın doğusuna düzenlediği operasyona destek veren İYİ Partinin Genel Başkanı Meral Akşener, partisinin Meclis grup toplantısında asker selamı verdi, dua okuttu.

Fotoğraf: Ali Balıkçı/AA

Paylaş

İktidarın Suriye'de Fırat'ın doğusuna düzenlediği operasyona ilk andan beri destek veren İYİ Partinin Genel Başkanı Meral Akşener, partisinin Meclis grup toplantısında da bu desteği sürdürdü. ToplanTıya operasyonda hayatını kaybeden askerler için partilileri dua okumaya çağırarak başlayan Akşener, konuşmasının bir anında asker selamı verdi. Konuşmasında Erdoğan'ın Millet İttifakı'na yönelik eleştirilerine tepki gösteren Akşener, "Bütün paydaşlarıyla devletinin ve ordusunun yanında olan Millet İttifakı'na karşı ettiğiniz sözler akla ziyandır" dedi. Türkiye'nin hiçbir operasyonda uluslararası alanda bu kadar yalnız kalmadığını söyleyen Akşener, "Devletin görevi derdini amacını milletine ve dünyaya net ve duru bir biçimde anlatabilmektir. Ama dünyayı haklılığımıza ikna etmekle sorumlu olan Dışişleri Bakanımız üniforma ile şov yaparsa derdinizi anlatamazsınız" ifadelerini kullandı. Akşener ayrıca Erdoğan'a "Yatağa girdiğiniz ayılardan biri bizi ekonomik yaptırımlarla tehdit ediyor Sayın Erdoğan. İktidarınız ise susuyor. Milletimizi bu ekonomik yaptırımlara karşı nasıl koruyacaksınız Sayın Erdoğan?" diye sordu.

Akşener'in açıklamalarından öne çıkanlar şöyle:

"MİLLET İTTİFAKI'NA KARŞI ETTİĞİNİZ SÖZLER AKLA ZİYANDIR"

"Erdoğan'ı uyarmak istiyorum; makamınız gereği özellikle böyle dönemlerde konuşmalarınızda çok dikkatli olmak zorundasınız. Bütün paydaşlarıyla devletinin ve ordusunun yanında olan Millet İttifakı'na karşı ettiğiniz sözler akla ziyandır. Dünya harekâtı konuşurken 'Millet İttifakı mutlaka dağılmalı' başlıklı sohbetler yapmanız ne makamınıza ne de devlet geleneğimize uymaz."

"TÜRK ORDUSUNU SELAMLIYORUM"

"Bizim gençlerimiz gözünü kırpmadan fedakârlık yapar, yapıyor. Gençlerimize vatanı emanet etmek ne kadar doğruysa biz siyasetçilerin de doğru siyaset yapmalarının sorumluluğu o kadar büyüktür. Aklımız, fikrimiz askerimizle. Buradan Türk ordusunu, Türk gençlerini selamlıyorum." (Akşener, sonrasında asker selamı verdi)

"HİÇBİR OPERASYONDA ULUSLARARASI OPERASYONDA BU KADAR YALNIZ KALMADIK"

"Türkiye ilk kez sınır ötesi operasyonu yapmıyor. Yıllar evvel Irak'ın içine 50 km giden bir harekât yapıldı. Bunun gibi pek çok harekât yapıldı. Hiçbir operasyonda uluslararası alanda bu kadar yalnız kalmadık. Cumhurbaşkanının dostum dediği ne kadar ülke varsa harekâtın karşısında yer aldı. Erdoğan’ın dostları yalnız bıraktı. Oturduğu makamı 1974’teki barış harekatına borçlu olan KKTC Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı bile harekata karşı çıktı. İşe iletişim ve diplomasiden başlamanız lazım Sayın Erdoğan. İki yıldır Fırat'ın doğusuna harekât yapacağız diyorsunuz, anlamıyorlarsa anlatamamışsınız demektir."

"DIŞİŞLERİ BAKANIMIZ ÜNİFORMA İLE ŞOV YAPARSA DERDİNİZİ ANLATAMAZSINIZ"

"Devletin görevi derdini amacını milletine ve dünyaya net ve duru bir biçimde anlatabilmektir. Ama dünyayı haklılığımıza ikna etmekle sorumlu olan Dışişleri Bakanımız üniforma ile şov yaparsa derdinizi anlatamazsınız."

"TÜRKİYE MİLLİ MENFAATLERİYLE KUMAR OYNADI"

"Türkiye Cumhuriyeti'nin tarihten gelen bir dış politika stratejisi vardı. Bu stratejisinin ağırlık merkezi Ortadoğu değildi. Türkiye'yi bu duruma getiren strateji değişikliğidir. Türkiye'nin milli menfaatleriyle kumar oynandı."

"SURİYE'NİN TOPRAK BÜTÜNLÜĞÜ İÇİN SURİYE DEVLETİYLE BİRLİKTE HAREKET EDİLMELİYDİ"

"Suriye'nin toprak bütünlüğü için Suriye devletine karşı Suriyeyi parçalayanlarla birlikte mücadele ediyoruz. Bu cümle ne kadar tutarlıysa son 10 yıldır yürütülen Suriye politikası da o kadar tutarlıdır. Sonuçlarını da hep beraber yaşıyoruz. Suriye'nin toprak bütünlüğü için Suriye devleti ile birlikte Suriye'yi parçalayanlarla birlikte hareket etmek olmalıydı."

"İKTİDAR SURİYE'NİN TOPRAK BÜTÜNLÜĞÜNÜ KORUMAK İSTEYENLERE 'KÜSTÜM' DİYOR"

"İktidar Suriye'nin toprak bütünlüğünü parçalamak isteyenlere dostum, toprak bütünlüğünü korumak isteyenlere 'küstüm' diyor."

"IŞİD'LE İŞ BİRLİĞİ YAPTIĞIMIZ DEDİKODUSU YAYILIYOR"

"IŞİD'in en çok canını yaktığı ülkelerden biriyiz ama dünyada arkamızdan IŞİD'le iş birliği yaptığımız dedikodusu yayılıyor."

"TRUMP KUVVETLER AYRIMININ GÜÇLÜ OLDUĞU BİR ÜLKENİN BAŞKANI"

"Demokratik mekanizmaları yeniden çalıştırın. Devleti kuran TBMM'yi yeniden işlevsel hale getirin. Erdoğan'ı uyarıyorum. Dostunuz Trump, kuvvetler ayrımının gayet güçlü olduğu bir ülkenin başkanı. Kendisine yönelik bir azil süreci olduğu gibi önünde seçimler var. Politikamızı Trump'ın seçim malzemesine alet etmeyin."

"YATAĞA GİRDİĞİNİZ AYILARDAN BİRİ BİZİ EKONOMİK YAPTIRIMLARLA TEHDİT EDİYOR"

"Rahmetli İsmet İnönü'nün söylediği gibi 'Büyük devletlerle iş yapmak ayıyla yatağa girmektir.' Yatağa girdiğiniz ayılardan biri bizi ekonomik yaptırımlarla tehdit ediyor Sayın Erdoğan. İktidarınız ise susuyor. Milletimizi bu ekonomik yaptırımlara karşı nasıl koruyacaksınız Sayın Erdoğan?" (HABER MERKEZİ)

Reklam
ÖNCEKİ HABER

KKTC Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı: Barışı savunmak ne zamandan beri suç oldu?

SONRAKİ HABER

Kocaeli'de temel kazısı sırasında toprak kaydı, 1 işçi yaralandı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...