15 Ekim 2019 11:00

Mali'de askeri üslerin protesto edildiği kentte sokağa çıkma yasağı

Askeri üslerin protesto edildiği Savare kentinde sokağa çıkma yasağı ilan edildi.

Arşiv | Fotoğraf: AMISOM Public Information/Flickr

Paylaş

Mali'de Batı ülkelerinin askeri üslerinin protesto edildiği Mopti bölgesindeki Savare kentinde sokağa çıkma yasağı ilan edildi.

AA'nın yerel basında çıkan haberlere dayandırdığı haberde, bölge yönetimi güvenlik gerekçesiyle Savare kentinde bir hafta boyunca saat 18.00'den 06.00'ya kadar sokağa çıkma yasağı ilan etti.

Mopti Valisi Abdoulaye Cisse, Savare halkına yasağa uymaları çağrısında bulunarak, söz konusu saatlerde kentte trafik akışının da duracağını belirtti.

Yasağa ilişkin karar, 12 Ekim Cumartesi günü Batılı güçlerin ülkedeki askeri varlığını protesto etmek için Birleşmiş Milletler (BM) Mali Çok Boyutlu Entegre İstikrar Misyonu (MINUSMA) önünde toplanan binlerce kişinin eyleminden sonra alınmıştı.

ASKERİ ÜS TEPKİSİ

Mali'de binlerce kişi, başta Fransa ve BM askeri varlığının istikrarsızlığa neden olduğu ve terörist saldırılara yol açtığı düşüncesiyle 10 ve 12 Ekim'de Savare kentinde eylemler düzenlemişti. Eyleme katılanlar, yabancı güçlerin ülkeden ayrılmasını ve Fransa ile yapılan savunma anlaşmasının gözden geçirilmesini talep etmişti.

Mali'den sonra dün de (14 Ekim) Burkina Faso'nun başkenti Vagadugu'da çok sayıda demokratik kitle örgütü, kıtadaki yabancı askeri üslerin varlığını kınamak için eylem düzenlemiş, Batılı ülkelerin Afrika'daki askeri varlığının sadece "eski sömürge güçlerinin egemenliğini artırdığı ve doğal kaynakların yağmalanmasına zemin hazırladığı" düşüncesiyle bu güçlerin kıtadan, özellikle Burkina Faso'dan ayrılmasını istemişti.

Afrika'nın birçok ülkesinde, başta ABD ve Fransa olmak üzere çok sayıda Batılı devletin askeri üssü bulunuyor. (DIŞ HABERLER)

Reklam
ÖNCEKİ HABER

Gine'de referandum önerisi karşıtı eyleme polis müdahalesi: 2 ölü, 13 yaralı

SONRAKİ HABER

AYM, Dilan Kortak başvurusunda gerekçeli kararını açıkladı: Yaşam hakkı ihlal edildi

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...