14 Ekim 2019 13:36

Devlet okulunda parayla "özel sınıf" iddiası

Ümraniye’deki Nihat Sami Banarlı Ortaokulunda 3 bin TL’ye özel sınıf açıldığı öne sürüldü.

Fotoğraf: Google Street View

Paylaş

İstanbul Ümraniye’deki Nihat Sami Banarlı Ortaokulunda 3 bin TL’ye özel sınıf açıldığı iddia edildi. Öğrenci velileri, okulun paralı eğitime geçtiğini öne sürerek, 3 bin TL’ye özel sınıfların açıldığını dile getirdi. Milli Eğitim Bakanlığının devlet okullarında sıkça gündeme gelen paralı sınıf iddialarıyla ilgili inceleme ve soruşturma başlatıldığına ilişkin açıklamasına rağmen devam eden uygulama velilerin tepkisine neden oldu.

Cumhuriyet'ten Kübra Köklü'nün haberine göre, Ümraniye’deki Nihat Sami Banarlı Ortaokulunda açılan özel sınıflara öğrencilerin kaydolabilmesi için 3 bin lira alınıyor.

Eğitimde çifte standart uygulandığını belirten bir veli, “Çocuğumun not ortalaması yüksek olduğu halde benden özel sınıf için 3 bin TL istediler. Benim de ekonomik durumum iyi olmadığı için ödeyemedim. Taksitlendirme istedim ama yapmadılar. Özel sınıfın olması çocuklar arasında kötü bir rekabet oluşturdu” dedi.

"DEVLET OKULUNDA PARALI SINIF KABUL EDİLEMEZ"

Okulda İngilizce ağırlıklı paralı sınıfların olduğunu kaydeden başka bir veli de, “Veliler bir kereye mahsus 3 bin TL veriyor. Bir dahaki yılda ise bu özel sınıftaki çocuklardan 900 TL kitap parası alıyorlar. Özel sınıfa okulun en iyi hocaları giriyor. Devlet okulunda paralı özel bir sınıfın olması kabul edilemez. Çocuklarımız sorunlar yaşamaya başladı. Çünkü özel sınıfta okuyan öğrencilere hocalar daha iyi davranıyor. Çocuklar arasında ‘ezik sınıftasınız’ diye kavgalar çıkıyor. Kısacası Nihat Sami Banarlı Ortaokulu’nda parayı veren düdüğü çalıyor” diye konuştu.

Okul yönetimi ise 3 bin lira karşılığında özel sınıfların açıldığını doğrulayarak uygulamayı savundu. Bir yönetici, MEB’in verdiği ödeneğin okulun masraflarını karşılamaya yetmediğini, okullarında ek gelir elde etmek için bu yola başvurduklarını aktardı. Görüş veren yönetici, "Bizi 3 bin lira aldığımız için mi şikâyet etti? Ne var ki bunda? Her okul özel sınıf açıp para alıyor. Hatta bir okul öğrenci başına 15 bin TL alıyor’’ ifadeleriyle uygulamayı savundu. (HABER MERKEZİ)

Reklam
ÖNCEKİ HABER

2019 Nobel Ekonomi Ödülü Esther Duflo, Abhijit Banerjee ve Michael Kremer’e verildi

SONRAKİ HABER

The on-stage rifle is starting to go off in Idlib!

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...