13 Ekim 2019 17:03

Ordu'da Tez-Koop-İş üyesi işçilere yönelik baskı protesto edildi

Pozitive Çağrı Merkezi'nde sendikalı işçilere yönelik baskı Ordu'da protesto edildi.

Fotoğraf: Evrensel

Paylaş

Tez-Koop-İş üyesi işçiler, çağrı merkezlerinde süren örgütlenme çalışmalarında işçilere yapılan baskıyı protesto etti.

Tez-Koop-İş Samsun Şubesi’nin Ordu’da bulunan çağrı merkezlerindeki örgütlenme çalışması sürüyor. Pozitive Çağrı Merkezi’nde sendikalı olan işçilere yöneticilerin baskısının kınandığı eylem Ordu Altınordu’da yapıldı.

Süleyman Felek Caddesi’nde yapılan eylemde konuşan Şube Başkanı Tarık Sayın, sendikalı çalışmanın yaşam hakkı olduğunu söyledi. Sayın, güvencesiz ve kuralsız çalışma ortamının egemen olduğunu, ücret ve sosyal haklar yönünden yetersizliklerin ve eşitsizliklerin olduğu çağrı merkezlerinde sendikal örgütlenmenin devam ettiğini söyledi.

"ISRARLIYIZ, BAŞARACAĞIZ"

Başkan Sayın, "Son üç ay içinde Comdata, ATOS ve Plascom çağrı merkezlerinde yürüttüğümüz çalışma sonucu yeterli üye çoğunluğuna ulaşılarak toplu iş sözleşmesi yetki süreci başlamıştır. Aynı süreç birçok çağrı merkezi ile Pozitif Çağrı Merkezi’nde de başarıyla sürdürülmektedir. Pozitive yöneticilerinin her türlü baskı ve yasa tanımaz engellemelerine rağmen sendikal örgütlenme sürüyor. Pozitif Çağrı Merkezi’nde üç aydır yasalara aykırı biçimde sorgu odalarına çekilerek sendikadan ayrılmaları, ayrılmamaları durumunda iş haklarının sona ereceği yönünde baskı yapılmaktadır. Türk Telekom firmasının Positive’deki yasa tanımaz uygulamalara müdahil olup dur demesini bekliyoruz. Pozitif Çağrı Merkezi’nde yürüttüğümüz sendikal örgütlenmenin önünü kesmeye hiç kimsenin gücü yetmeyecektir" dedi.

TÜRK TELEKOM'A ÇAĞRI

İşçilere baskı yapanlar hakkında suç duyurusu yaptıklarını belirten Sayın, "Cumhuriyet savcılarımızı açık ve alenen yapılan bu baskılar karşısında göreve davet ediyoruz. Operasyon müdürü yasa tanımaz davranışlarla baskılara devam ediyor. Çalışanların Anayasal ve yasal haklarını kullanmasını engellemeye çalışanlarla her koşulda mücadele edeceğiz. Buradan iştirakçı Türk Telekom firması yetkililerine sesleniyoruz. Bu ülkede yasalar vardır. Bu ülkede bilgi güvenliği denen bir şey vardır. Türk Telekom firması bu yasa dışı uygulamaya müdahale etmesini ve dur demesini bekliyoruz. Müdahale edilmediği takdirde Türk Telekom firmaları önünde basın açıklamalarımız devam edecektir" ifadelerini kullandı.

Basın açıklamasının ardından işçiler, cadde üzerinde oturma eylemi gerçekleştirdi. Eyleme, EMEP, ÖDP, SYKP, Tek Gıda İş, Ordu Çevre Derneği temsilciler de destek verdi. (Ordu/EVRENSEL)

Reklam
Reklamsız Evrensel için abone ol
ÖNCEKİ HABER

Angela Merkel'den Cumhurbaşkanı Erdoğan'a: Suriye'deki askeri operasyonu durdurun

SONRAKİ HABER

İbrahim Çolak, cimnastikte dünya şampiyonluğuna ulaşan ilk milli sporcu oldu

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...